BEOGRAD - Danas bi u Briselu trebalo da bude održan prvi sastanak u okviru skrininga za poglavlje 31 o spoljnoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici EU, na kojem će predstavnici Evropske komisije našim stručnjacima detaljno preneti s čime će to sve Srbija morati da se usaglasi u ovoj oblasti, piše Politika.
A koliko je baš ovaj sastanak važan svedoči i činjenica da je šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport upravo krajem minule sedmice ponovo poručio da bi Srbija, kao država kandidat za članstvo, trebalo postepeno da usklađuje svoje spoljnopolitičke pozicije s EU i da je to i deo njenih obaveza iz poglavlja 31, navodi list Politika. Zaključno s tom analizom, Srbija će zaključiti 22 od ukupno 35 poglavlja ovog procesa, s tim što skrining – koji predstavlja proces utvrđivanja usklađenosti srpskog zakonodavstva s evropskim standardima – traje za 21 poglavlje. Na prvim, takozvanim eksplanatornim skupovima, u okviru analize stanja po pojedinim oblastima o kojima se kasnije pregovara o članstvu u EU, predstavnici Srbije se prvo detaljno upoznaju s važećim evropskim propisima, a na bilateralnim sastancima, koji slede kasnije, govore o tome koliko je naša zemlja harmonizovana s evropskim pravilima.
U Beograd je već stigao izveštaj EK o poglavlju koje se odnosi na kontrolu javnih finansija i očekuju se i izveštaji za poglavlja 23 i 24, koja se tiču pravosuđa, policije i osnovnih prava.
Od jeseni, dakle, ostaju za razmatranje poglavlja, recimo, o slobodi kretanja kapitala, pravu intelektualne svojine, zatim, transportu, oporezivanju, ali i životnoj sredini, koja važi za jednu od najzahtevnijih i najsloženijih oblasti. Analitički pregled usklađenosti sa EU za poglavlje 27 o životnoj sredini, koje je EK izdvojila kao posebno teško za Srbiju, a premijer Aleksandar Vučić preneo u javnosti koliko je ta oblast „crvena”, zakazan je za septembar i novembar ove godine. Eksplanatorni skrining, na kojem se Srbiji predstavljaju zahtevi i standardi EU, održaće se od 15. do 19. septembra, dok je bilateralni skrining, na kojem Srbija izlaže stanje u ovoj oblasti, planiran od 17. do 21. novembra. S tim u vezi, Miščevićeva je objasnila: „Zašto je ova oblast koja se odnosi na zaštitu životne sredine tako žarkocrvena – zato što je velika po broju pravila koje treba da se unesu u domaći pravni poredak, zato što to dugo traje i zato što je veoma skupo”. Zbog toga se već sada podržava ideja da se zemlja izbori za što duži prelazni period prihvatanja evropskih standarda u ovoj oblasti.
Pročitajte još:(FOTO) I posle Brazila… Sandra Partizan – neosvojeni trofej!A SAD I ZVANIČNO: Uslov za EU – potpuno odricanje od Kosova! Planirano je da se posao skeniranja srpskog društva i ekonomije – koji je počeo 25. septembra prošle godine razmatranjem oblasti pravosuđa i osnovnih prava, pre međuvladine konferencije kojom su u januaru ove godine zvanično otvoreni pregovori sa EU – okonča u martu 2015. Pre nekoliko dana Davenport je rekao da bi prvo poglavlje u pregovorima moglo da bude otvoreno do kraja godine, piše Politika. Kad je reč o srpskim predstavnicima – koji su se ranije nadali da će prvo poglavlje biti otvoreno već u toku ovog meseca, umesto u oktobru, kako sada očekuju – oni naglašavaju da je Srbija spremna da pregovore otvori s poglavljem 32, o kontroli javnih finansija, odnosno trošenja budžetskog novca. To poglavlje je važno za građane, jer je u direktnoj vezi s borbom protiv korupcije. Miščevićeva je izjavila, nedavno, na prvoj sednici Nacionalnog konventa o EU, da bi i pregovaračka pozicija za poglavlje 32 o finansijskoj kontroli – za čije je otvaranje Evropska komisija dala zeleno svetlo, što znači da će ono biti otvoreno bez utvrđivanja dodatnih merila – trebalo uskoro da se nađe pred poslanicima i organizacijama civilnog društva.
Prošlog leta predstavnici Komisije objašnjavali su da bi u ranoj fazi trebalo da budu otvorena poglavlja 23 i 24, koja se tiču vladavine prava i osnovnih prava, ali i 35, koje se tiče normalizacije odnosa s Prištinom, te da će se tim poglavljima pregovori i okončati.
Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je na Danu otvorenih vrata ambasade Italije da očekuje da će Vlada Srbije do kraja jula dobiti iz Brisela izveštaje o skrininzima za poglavlja 23 i 24 i da bi ta poglavlja mogla da budu otvorena najkasnije u februaru ili martu. Davenport je tom prilikom najavio da će izveštaj biti „uskoro” predstavljen Vladi Srbije i da će Beograd i Brisel zajedno nastaviti rad na izradi akcionih planova za poglavlja 23 i 24. Prema njegovim rečima s kraja juna, skrining za poglavlje 35, koje nosi naziv „Ostala pitanja”, završen je i Vlada Srbije trebalo bi da odgovori na izveštaj o tome. On je, takođe, rekao da nema rokova i da nije izvesno kada će poglavlje 35 biti otvoreno. „Napredak će zavisiti – uvek će tako biti, od implementacije i odgovora na tehnička pitanja”, kazao je tada Davenport. Izvor: Politika (B.Čpajak)