Najnovije

Bi-Bi-Si otkriva: Koja je razlika između turske i bosanske kafe?

BBC-jev kolumnista Brad Koen, koji redovno piše o hrani i piću širom sveta, posetio je Sarajevo gde ga je najviše zaintrigirala - kafa.
Zaostavština vekovne vladavine, foto: Esquire.com

Zaostavština vekovne vladavine, foto: Esquire.com

Koen piše kako Bosna i Hercegovina i danas, 136 godina nakon odlaska Turaka, pokazuje mnoge znake njihove vladavine, a jedna od tih zaostavština je i kafa. On je s Elifom Burgazom, Turčinom koji je poželeo ukus doma, seo u jedan restoran na Baščaršiji gde je ovaj naručio tursku kafu. Jedan od gostiju im je na to skrenuo pažnju da turska i bosanska kafa nisu isto. Razlika, objasnio im je on, je u procesu. Obe se kuvaju od samlevenih zrna kafe i obe se pripremaju u džezvi. Međutim, Turci kafu dodaju već u hladnu vodu pre nego što je stave na vatru, a pri spremanju bosanske kafe prvo se sačeka da sama voda proključa. Nakon što voda proključa, mala količina vode se odvoji, obično u fildžan, a potom se u džezvu doda kafa i ponovo se sačeka da voda proključa, pri čemu se stvara gusta pena. Proces se može ponoviti nekoliko puta, nakon čega se voda iz fildžana dolije, time stvarajući još gušću penu. Ovo, rekli su Koenu, ionako jakoj kafi daje još bogatiji ukus. Ipak, Koen nije mogao da primeti razliku u ukusu. Obe su bile "jake, gorke i guste kao mulj". Za turiste poput njega, zanimljivija je razlika u tome kako se obe vrste kafe serviraju. "U Turskoj džezva pripada kuhinji, a ne stolu", rekao mu je Burgaz.
Pogledajte još:Poslanici u Skupštinu dolaze kao u kafanuOva kafa udara pravo u glavuCigareta i kafa na prazan želudac opasnije su nego što mislite!
Turska kafa se servira u samo jednoj šoljici (fildžanu). Bosanska kafa se servira zajedno s punom džezvom, na okruglom gvozdenom poslužavniku s praznim fildžanom, čašom vode, posudom sa šećerom i ratlukom. Serviranje kafe iz džezve ima dve prednosti. Prvo, soc koji se često stvori na dnu nefiltrirane kafe, a koji je tako karakterističan za tursku kafu, ostaje u džezvi umesto u šoljici i tako "amaterske" ispijače kafe poštedi neugodnog osećaja soca na zubima. Drugo, u džezvi kafa duže čuva toplotu. Ovo je važno jer, iako je bosanska kafa količinski manja nego što je većina turista navikla, takođe je i jača. Ne samo to, Bosanci i Hercegovci uz kafu provode sate u razgovoru, a na kraju je i Koen uradio isto. Izvor: Radiosarajevo.ba

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA