Teleportacija - nije fikcija, dokazali su naučnici Moskovskog fizičko-tehničkog instituta (MFTI). U budućnosti će se moći putovati na velike daljine bez upotrebe fizičke sile i istovremeno nalaziti na dva mesta, npr. u Pekingu i Moskvi ili u Sibiru i na ostrvima Novog Zelanda.
Nije isključeno ni teleportacijsko osvajanje kosmičkog prostranstva. Sve je stvar u fizičkom efektu, tzv. "kvantnoj upletenosti." To je sposobnost kvantnih objekata da se nalaze na udaljenosti jedan od drugog, pri tom ostajući nerazdvojnim. U klasičnoj fizici ne postoji takav efekat. Ruski naučnici su pronašli način kako da se očuva "kvantna upletenost" prilikom prenošenja informacija na znatnoj udaljenosti. To je, u suštini, teleportacija, objasnio je jedan od autora rada, istraživač MFTI Sergej Filipov:
- Kada nam se konci u klupku mrse, nas to obeshrabruje. A fizičari kada imaju posao sa zamršenom situacijom veoma su srećni, jer u tim stanjima postoji korelacija - šta se dešava na jednom kraju konca klupčeta, povezano je sa onim što se dešava na drugom. Ove korelacije se mogu proslediti negde. LJudi, raseljeni na takav način na određene distance, takođe će biti u nekoj korelaciji. NJihovo ponašanje neće biti nezavisno jedno od drugog. U početku, istraživanja fizičara su bila vezana za proučavanje prenosa signala preko optičke mreže. To je, prema rečima naučnika, tzv. "tajna kvantna komunikacija." U MFTI pronašli su takav algoritam koji omogućava da ova veza postane još tajnija. Što se tiče teleportacije, ona je postala "bočni" efekat dizajna. Naučnik objašnjava kako će se uz pomoć pronađenog efekta moći premeštati stvari i ljude:
- Recimo da želite da teleportujete čoveka. Da biste to uradili, vi ne prosleđujete sve njegove atome. Vi kažete, ja imam 20 kg kiseonika, 10 kilograma ugljenika, određenu količinu vodonika i uzimate istu količinu na drugom kraju. Dalje, vi prosleđujete informacije o njihovim jedinjenjima i sastavu zapisane u atomima. I na drugom kraju konca, od vaše materije pravite istu osobu. U izvesnom smislu, ovaj "skup" prodseća na holografiju - rekonstrukciju slike trodimenzionalnih objekata pomoću lasera. Razlika je u tome što ovo nije samo posebna vrsta fotografije, već stvaranje čoveka, da tako kažem, od "krvi i mesa", sa svim specifičnostima i mogućnostima. Nauka još nije dostigla takve visine. Naučnici su, za sada, naučili da teleportuju samo fotone. Opravo oni su obično nosioci poslatih informacija. Na drugom kraju konca, stručnjaci su naučili da stvaraju isto stanje mikro objekta, koje se nalazilo na suprotnom kraju. Sada moramo naučiti da primenjujemo ovaj princip u složenijim sistemima. To je teško, jer kako sistem raste, tako se dramatično povećava i složenost teleportacije, kaže Sergej Filipov.
- Teloportovati dva atoma, duplo je teže nego jedan, a tri - osam puta teže. Ako bismo želili proceniti stepen složenosti ljudske teleportacije, morali bismo uzeti u obzir da čovek sadrži deset na 24 atoma.Pročitajte još:Kome ide na ruku da gurne Rusiju u rat sa Ukrajinom?Evo šta kažu ruski naučnici koji grade Teslinu kulu
Izvor: Glas Rusije, Vostok