Najnovije

Država će se povući iz medija i ukinuti pretplatu?

Novim medijskim zakonima, koje je danas usvojila Vlada Srbije, predviđeno je povlačenje države iz vlasništva u medijima, projektno finansiranje, ukidanje televizijske pretplate i od 2016. uvođenje takse koja neće prelaziti iznos od 500 dinara, rekao je državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Saša Mirković.
RTS (Foto: vikipedija)

RTS (Foto: vikipedija)

On je naveo da, prema najnovijim podacima, 81 medij treba da se privatizuje, što je od šest do sedam odsto svih registrovanih medija. "Kada se pogleda broj glasila koji su registrovani u Agenciji za privredne registre, kojih ima 1.320, to predstavlja iznos od šest do sedam odsto medija ali je činjenica da će to morati da se učini do 1. jula 2015. Zatim, uvešće se projektno finansiranje i to onih projekata koji promovišu javni interes koji je pre svega u interesu građana ove zemlje", rekao je Mirković.
Pročitajte: Telekom poskupeo pretplatu
Kada je reč o televizijskoj pretplati, Mirković je kazao da će ona biti ukinuta čime je, naveo je, ispunjeno obećanje premijera Aleksandra Vučića. "Usvajanjem zakona o javnim medijskim servisima pretplate više neće biti. Radio-televizija Srbije i Radio-televizija Vojvodine biće finansirani ove i naredne godine kroz budžet, a od 2016. se uvodi taksa kao model finansiranja. Ta taksa ne može preći iznos od 500 dinara tako da će se ona u narednom periodu definisati u zavisnosti od planova koje budu imali javni servisi", kazao je Mirković. On je naveo da je premijer Vučić bio prilično "tvrd" kada se razmatralo pitanje taksi. "Mi smo ga na kraju ubedili da je to nešto što je uspešan model u koji verujemo i koji treba primeniti od 2016.", kazao je Mirković. Prema njegovim rečima, zakon o javnom informisanju i medijima odagnaće gomilu dilema i spekulacija koje su ranije postojale a ticale su se vlasničke strukture medija. "Sada postoji iskrena želja ove vlade da se i odagnaju bilo kakve spekulacije i na tom polju. U tom smislu sam veliki optimista da ovi zakoni predstavljaju novi početak u medijskoj sferi", rekao je Mirković. On je poručio kritičarima reformskih poteza vlade da je sve što je ugrađeno u predložene medijske zakone urađeno u dogovoru sa Evropskom komisijom i da je sve usaglašeno, da apsolutno nema zamerki. Povodom kritika što se ti zakoni usvajanju po hitnom postupku, Mirković je kazao da je podrobno analizirana situacija godinama unazad i da su predloženi medijski zakoni rezultat Medijske strategije usvojene septembra 2011. "Bilo je nekoliko javnih rasprava, za svaki od ovih zakona je održana javna rasprava, sve što je rađeno, rađeno je u transparentnoj proceduri, postojale su radne grupe, čak je Minstarstvo kulture i informisanja bilo pohvaljeno od Transparentnosti Srbije za proces sprovođenja javne rasprave o zakonu o elektronskom medijima koji će biti preduslov za proces digitalizacije koji treba da se sprovede do 17. juna 2015. godine", rekao je Mirković. Vlada Srbije usvojila je danas predloge zakona o javnom informisanju i medijima, o elektronskim medijima i o javnim medijskim servisima. Usvojeni su i predlozi zakona o privatizaciji i o stečaju. Saša Mirković je rekao da pet reformskih zakona koji su danas usvojeni govore najviše o reformskim potencijalima vlade na čelu sa Vučićem. I zvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA