Direktor RFZO Momčilo Babić rekao je da nova lista lekova donosi uštede zdravstvenom fondu od 4,9 milijardi dinara na godišnjem nivou i da od brzine dobijanja saglasnosti zavisi kada će početi da se primenjuje.
Lekovi uskoro duplo jeftiniji. Foto: malade-mais-heureux.com
"To je ogromna ušteda. Praktično su cene lekova smanjene za 30 do 50 posto. Ima još prostora za smanjivanje cena, nisu do kraja iscrpljene sve mogućnosti. Znam da se farmaceuti ježe na pominjanje ovakve stvari, ali u daljim razgovorima mislim da će biti mogućnosti da se donesu adekvatni zaključci", rekao je Babić. On kaže da će i pacijenti ubuduće izdvajati manje novca za procentualno učešće prilikom kupovine lekova, jer za pojedine medikamente sada plaćaju 10 do 90 odsto od cene leka. Nova lista lekova napravljena je u skladu sa Pravilnikom o kriterijumi za stavljanje lekova na pozitivnu listu koji je stupio je na snagu početkom aprila, ali je na sastanku predstavnika proizvođača lekova, ministarstva zdravlja i RFZO u maju odlučeno da lista lekova stupi na snagu od 1. januara naredne godine. "Smatramo da pravilnik treba primeniti što pre, jer RFZO ne postojimo zbog farmaceutske industrija već se stara o svojim osiguranicima, građanima koji plaćaju zdravstveno osiguranje", kaže Babić. On kaže da su novom listom lekova pokrivene sve indikacije bolesti i da su u njenom kreiranju primenili evropske kriterijume te da sada Ministarstvo zdravlja i vlada treba da procene kada je celishodno da lista stupi na snagu. Direktor RFZO ukazuje na primer Nemačke koja je napravila "fascinantne korake u pogledu štednje", a da je pri tome njihova farmakoindustrija morala da se pomiri sa tim. U Srbiji je, dodaje on, Pravilnik kojim se reguliše stavljanje lekova na pozitivnu listu i kojim su predviđene niže cene lekova za 30 do 50 odsto, naišlo na veliki otpor i kritike domaće ali i strane farmaceutske industrije. Zdravstveni fond je doneo i farmakoterapijski priručnik kojim su jasno definisana pravila prilikom propisivanja lekova. "Tako će postojati jedinstven način propisivanja lekova na teritoriji čitave Srbije za oko 200 najčešćih bolesti u primarnoj zdravstvenoj zaštiti - domovima zdravlja", rekao je Babić. Prilikom usvajanja Pravilnika o stavljanju lekova na pozitivnu listu iz RFZO su poručili da njegovom primenom žele da formiraju cene lekova koje su ekvivalentne cenama u regionu, jer se u izveštaju Svetske banke navodi da su lekovi koji se u Srbiji najčešće propisuju skuplji od istih takvih lekova na tržištu Velike Britanije u proseku za 15 odsto.
Pročitajte još:Barak Obama o sankcijama: Rusija mora da plati visoku cenu za svoje postupkeLugansk u Novom Sadu – tanka linija između sporta i politike
Izvor: Mondo
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.