Sto dana vlade
Premijer je, startujući, obećao da će sve što je planirano biti ispunjeno do 4. avgusta, izuzev manjih plata u javnom sektoru, i ovih se dana svode računi, a sva je prilika da će obećano biti i - ispunjeno. Kakav je do sada rezultat - svako može da sudi pojedinačno, ali, Srbija je definitivno ušla u vrtlog reformi, istina burno, jer je na startu zaplet izazvao Zakon o radu motivisan namerom premijera da dovede stvari u red, a s obzirom da nas je nered i doveo do ivice bankrota. Da Srbija neće bankrotirati, premijer nas je nedavno ponovo uveravao, pri tome čvrsto rešen da tako kako je zakonski upristojen radni okvir moraju da se urede i drugi segmenti - privatizacija, planiranje, gradnja, stečaj, reforma javnog sektora, podsticanje privatnog, a na kraju svega, tamo negde 2017, obećao je, doći ćemo u situaciju da kažemo da smo smanjili javni dug, da smo izašli iz fiskalne krize i da živimo bolje. Vučić je planove i ljude s kojima namerava da ih ostvari predstavio pred poslanicima i građanima 27. aprila. Već sutradan, po izboru nove vlade, takoreći prvog dana njenog mandata, u Beograd je stigla Ketrin Ešton, za Srbiju je to bila velika čast i dobar znak, a Vučić je zahvalio Eštonovoj na toj pažnji, ali i izrazio očekivanje da EU pomogne Srbiji na putu ka punopravnom članstvu
U prvih sto dana vlade premijer se sastao sa gotovo svim najvažnijim međunarodnim zvaničnicima, od nemačke kancelarke Angele Merkel, do premijera i predsednika Rusije, Vladimira Putina i Dmitrija Medvedeva A u Beograd je, 5. maja, stigao komesar za proširenje Štefan file, kome je premijer predstavio srpski plan napredovanja ka EU Prvu zvaničnu posetu nekoj zemlji u svojstvu premijera Vučić je imao 13. maja - u Sarajevo je, na razgovor s predsedavajućim predsedništva Vjekoslavom Bevandom, došao, kako je rekao, kao prijatelj. Dan nakon te posete, Srbiju je zadesila katastrofa i, umesto da punim zamahom krene u reforme i oživljavanja privrede, zemlja se početkom maja našla poplavljena, bujice katastrofalnih razmera nanele su građanima ogromne nevolje - izgubljeni su ljudski životi, a materijalna šteta je procenjena na milijardu i po evra. Evakuacija ljudi počela je 14. maja, 15. maja vlada je proglasila vanredno stanje u zemlji, ono je ukinuto 23. maja, a u međuvremenu evakuisani su čitavi gradovi, Šabac i Mitrovicu branili su i dobrovoljci, a stradali su Obrenovac, Ub, Krupanj... Vojska, teritorijalna odbrana i dobrovoljci branili su gradove od Save, Morave, ali i od bujica koje su neviđenom silinom rušile sve pred sobom. Evropa, ali i prijateljske države iz celog sveta Srbiji su od početka nevolja slali pomoć, građani su pokazali neverovatnu solidarnost, a na donatorskoj konferenciji, koju je inicirao srpski predsednik Tomislav Nikolić, prikupljeno je u Briselu 16. juna 995 miliona evra najpovojnijih kredita i slobodnih sredstava evropskih fondova. Ipak, tri četvrtine štete moraćemo da pokrijemo sami, a Srbija se nakon poplava polako vraća u normalu, uz proocenu komesara EU za regionalnu saradnju Johanesa Hana da će Brisel u situaciji s poplavama tretirati Srbiju kao državu članicu i da bi za godinu dana u poplavama pogođenim područjima ponovo sve moglo da bude dovedeno u red. Konačno, premijer je vise puta ponovio obećanje da će svi koji su ostali bez kuća dobiti krov nad glavom do septembra. Diplomatska aktivnost i na domaćem i na terenu Evrope bila je izuzetna u prethodna tri meseca, a u taj su se posao uključili gotovo svi ministri u Vučićevom kabinetu. Za Srbiju posebno značajne bile su posete premijera Berlinu, gde je 11. juna imao susret s kancelarkom Angelom Merkel, ali i s nemačkim privrenicima koje je pozvao da ulažu u Srbiju, uz obećanje da će vlada planira da sprovede u narednom periodu mere koje će poboljšati poslovni ambijent.
U Moskvi se Vučić 8. jula sastao s predsednikom Ruske federacije Vladimirom Putinom. Te dve posete učvrstile su Srbiju na karti Evrope kao pouzdanog partnera u političkim, ali i ekonomskim razmerama. S Rusima smo, pored toga, "ispeglali" neke odnose u vezi s Južnim tokom, gasom, izvozom, ostalo je da se regulišu još neka manja, tehnička pitanja. Izuzetno značajna bila je i poseta premijera Vučiha francuskoj 3. jula, pre svega njegov razgovor s tamošnjim premijerom Manuelom Valsom i ministrom ekonomije, privrednog oporavka i digitalne ekonomije Arnom Monteburom. Sastao se i sa predstavnicima najvećih francuskih kompanija okupljenih u udruženju MEDEf (Mouvement des entreprises de france) i uputio poziv francuskim kompanijama da u što većem broju investiraju u Srbiju. Početkom juna premijer je bio u poseti Austriji, gde se susreo sa predsednikom te zemlje Hajncom fišerom, ministarka bez portfelja zadzžena za evrointegracije Jadranka Joksimović s direktorom Direktorata za proširenje Evropske komisije Žanom Erikom Pakeom, a potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović sa ambasadorom Slovačke Janom Varšoom.
Master plan projekta "BEOGRAD NA VODI" predstavljen je 27. juna, uz zahvalnost investitorima iz Ujedinjenih arapskih emirata A dan kasnije promovisan je čitav jedan novi grad - Andrićgrad, a povodom 100. godišnjice Sarajevskog atentata, ali i sećanja na velikog nobelovca Ivu Andrića, što su zajedno upriličile Srbija i Republika Srpska, a po ideji reditelja Emira Kusturice. U prethodna su tri meseca pojedine firme koje godinama tavore dobile bar neku nadu da se mogu izvući iz krize, pa je tako ministar privrede Dušan Vujović ohrabrio radnike Pirota i Prvog maja da će ih država podržati sa oko 6,6 miliona dinara, premijer je saopštio da će Air Serbia od iduće godine leteti direktno za SAD, a ministarka bez portfelja Jadranka Joksimović i državni sekretar za evropske poslove Ministarstva spoljnih poslova francuske Arlem Dezir najavili su u Beogradu intenziviranje saradnje dveju zemalja. Poseta Vučića Nemačkoj krajem juna bila je izuzetno korisna, Srbija je dobila pohvale za dijalog s Prištinom, bolje odnose sa susedima, ekonomske i druge reforme. Imali smo zajedničku sednicu vlada Srbije i Mađarske, modernizovaćemo prugu Subotica - Segedin - Baja, a ministar prosvete Srđan Verbić u Briselu je potpisao dokument o priključenju Srbije novom okvirnom programu Evropske unije za istraživanje i inovacije Horizont 2020.
Reforme i u policiji - najpre smena svih načelnika, a zatim i velike akcije suzbijanja kriminaliteta, hapšenja za pljačku državne imovine i koruciju su nastavljena, otkrili smo i ko je najveći diler droge već dve decenije na Balkanu, a živeo je mirno, sve do sada, u sred Beograda. Dobili smo i savremenu laboratoriju za funkcionalnu genetiku, a zahvaljujući zajedničkom HETIP projektu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i EU za unapređenje visokoškolskih ustanova u Srbiji uloženo 30 miliona evra. Ovo se burno tromesečje završilo još burnijom raspravom o izmenama Zakona o radu, koje su konačno prošle i skupštinsku overu, a iz dalje je bitke sa finansijama izašao ministar Lazar Krstić. Zakon je dobar signal investitorima da ulazu u Srbiju, omogućiće više radnih mesta i stvoriti bolji poslovni ambijent. Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, Nemačke i francuske formirala su radnu grupu koja će se baviti pitanjima koja su od velikog značaja za Srbiju i njene građane. Završava se baza podataka osoba sa invaliditetom, a prilikom posete ministra odbrane Bratislava Gašića Austriji tamošnji je ministar Geralt Klub inicirao uspostavljanje centralnoevropske jedinice za pomoć u elementarnim nepogodama. U međuvremenu, za građane pogođene poplavama u Obrenovcu je počela gradnja prvih 10 stambenih objekata, useljenje je za dva meseca, a obećanje premijera ostaje - do oktobra će biti izgrađeno 600 do 800 potpuno novih kuća, (stambenih jedinica), taman koliko je nestalo u poplavama.
Pročitajte još:(UZNEMIRUJUĆI VIDEO) Napad na ukrajinske vojnikeTajne službe potvrdile: Tači šef mafije OVKU toku je usvajanje drugog seta reformskih zakona - o privatizaciji i o stečaju, kao i medijskih zakona. Takođe, otvoren je "dosije Javna preduzeća", prvim smenama direktora. Premijer Vučić je nedavno crtu pod 100 dana rada podvukao porukom: "Neću stati, nema odstupanja od reformi ni za jotu". Izvor: Tanjug
Bonus video
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Kolumne
Kad ruski ekonomista pročita Nikolaja Srpskog: Evropsko propadanje je davno predskazano
Vrhu Zapada je do mozga došla prosta mudrost: "Kada je ptica živa, ona jede insekte, ali k...
NEBOJŠA KRSTIĆ NAM SE VRATIO: Povodom knjige "U znaku neba i krsta"
Piše: Vladimir Dimitrijević
Nebojša Jevrić: Moler
Na zidu Parohijskog doma, uvek punog, dao je da se nacrta Ajfelova kula sa minaretom i hodž...
Slobodan Antonić: Uspon i pad srpskog bajdenizma
Na kraju je usledio težak poraz vašingtonske močvare na izborima 2024. godine. "Građanska ...