BEOGRAD - Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin izjavio je da otvaranje istrage o privatizaciji Naftne industrije Srbije (NIS) predstavlja iznenađenje koje je izazvalo negativan odjek u ruskim medijima.
"Otvaranje istrage o privatizaciji NIS izazvalo je široki i, što ne krijem, negativan odjek u ruskim medijima. Uz to je potrebno uzimati u obzir pozitivno usmerenje Rusa prema Srbima i dugu istoriju konstruktivne saradnje Rusije i Srbije u različitim oblastima. Ugled Srbije i Srba u Rusiji je visok", rekao je Čepurin. On je u intervjuu beogradskom dnevniku putem elektronske pošte naveo da odluka o istrazi privatizacije NIS-a predstavlja iznenađenje i za javnost i za ruskog suvlasnika "Gaspromnjeft". "Zašto upravo srpsko-ruska kompanija? Zašto nakon pet godina od privatizacije? Zašto upravo sada? 'Gaspromnjeft' besprekorno poštuje sve dogovore. Oni su transparentni. Sve je otvoreno", istakao je ruski ambasador. On je napomenuo da se to ne može reći o nekim drugim sporazumima sa kompanijama drugih zemalja. "Zašto se pod istragom našla kompanija koja se podigla iz pepela i bez pomoći srpskih poreskih obveznika izašla na svetski nivo? Ona puni budžet Srbije sa više od 14 procenata, što iznosi oko 1,2 milijarde evra. Danas je NIS van svake sumnje najuspešnije preduzeće Srbije", naglasio je Čepurin. Na podsećanje lista da je srpski premijer Aleksandar Vučić bio u kontaktu sa ruskim zvaničnicima povodom otvaranja istrage i na pitanje da li su ti razgovori umirili rusku stranu kada je reč o privatizaciji NIS-a, ruski ambasador je rekao da on "nema takve informacije". Na pitanje u kojim okolnostima bi ova istraga mogla da pokvari odnose Srbije i Rusije, on je odgovorio da "nema nikakvih razumnih razloga da se naša saradnja dovede u pitanje, ako, naravno, radimo u svojem, srpskom, ruskom, a ne u još nečijem interesu". Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović formirao je specijalni istražni tim koji će ispitati sve činjenice i okolnosti vezane za privatizaciju Naftne industrije Srbije, saopštio je u ponedeljak Biro MUP-a za saradnju s medijima.
Pročitajte još:Uz granicu Rusije hiljade ukrajinskih vojnika u plitkim masovnim grobnicamaSAD gomila oružje u Norveškoj, koga Obama planira da napadne?
NIS je privatizovan krajem 2008. godine tako što je vlasnik 51 odsto akcija kompanije postao ruski "Gaspromnjeft". Taj većinski paket je prodat za 400 miliona evra sa obavezom ruskog partnera da uloži 500 miliona evra u modernizacjiu Rafinerije Pančevo, što je učinjeno u predviđenom roku. Izvor: Tanjug