Bratislav Gašić: Mi ne možemo samo da razmišljamo da nam je potrebna modernizacija vojske a da time zadužujemo zemlju. Moramo da sačekamo možda neki bolji trenutak u budućnosti. Očekujemo da to bude relativno brzo, već koliko sledeće godine i da polako krenemo u realizaciju tih dogovora iz 2012.i 2013.godine.
Prethodne nedelje, povodom završetka Tenkovskog biatlona,ali i pregovora sa ministrom odbrane RF Sergejem Šojguom, u Moskvi je boravio ministar odbrane Republike Srbije Bratislav Gašić. Sa ruske strane ministar Šojgu je posle sastanka sa svojim srpskim kolegom Gašićem izjavio da Rusija pozdravlja stav Srbije koja nema nameru da uvodi sankcije „svojoj braći“. Nakon sastanka, ministar Gašić se obratio novinarima i vojnu saradnju dve države ocenio kao veoma dobru: Veoma smo zadovoljni time kako naša saradnja u ovom trenutku napreduje. Na današnji dan se u Rusiji nalazi 48 pripadnika Vojske Srbije na raznim programima obuke i specijalizacije. U petak ujutru je u Moskvu stiglo 10 padobranaca koji su već otišli na poligon za pripremu i očekujemo dolazak našeg vojnog orkestra do kraja avgusta. U modernoj istoriji nikada nismo imali ovoliko zajedničkih akcija sa vojskom Ruske Federacije. Vojni analitičar Aleksandar Radić ipak se sa nešto skepse odnosi prema rečima srpskog ministra i svoje stavove objašnjava:
Naravno, vojska je instrument politike i u tom kontekstu sve što se radi u sistemu odbrane, u međunarodnoj saradnji pokazuje neobičan položaj Srbije- u vrlo kratkim vremenskim razmacima u Srbiji se recimo održavaju zajedničke vežbe u saradnji sa američkom, a potom i sa ruskom vojskom. Očekuje se početkom oktobra vežba tokom koje će ruski padobranci na teritoriji Srbije po prvi put u istoriji učestvovati u zajedničkoj vežbi. Procena ministra Gašića, koja je objavljena u medijima, da je u ovom trenutku saradnja bolja nego ikad je najpre politička, protokolarna, utoliko jer je bilo mnogo svetlijih trenutaka u međusobnim odnosima. Osim nekih lepih reči za medije, nije bilo konkretnih koraka koji bi mogli da posluže kao stvarna osnova analize te saradnje. Nešto se na bolje počelo pomerati posle posete ministra Šojgua Beogradu prošle jeseni. U prethodne dve godine bilo je pregovora o osavremenjivanju vojne opreme i naoružanja Vojske Srbije, koje bi bilo sprovedeno putem ruskog robnog kredita. Ipak, nakon ove posete ministra Gašića, postalo je izvesno da Srbija u ovom trenutku neće nabavljati oružje i opremu iz Rusije:
Naravno, Vojska Srbije ne sme da bude sebična i odluku o tom robnom kreditu mora da donese čitava vlada. Morate da znate jednu stvar, moramo da budemo vrlo odgovorni, jer, Srbija je jako zadužena zemlja. Mi ne možemo samo da razmišljamo da nam je potrebna modernizacija vojske a da time zadužujemo zemlju. Moramo da sačekamo možda neki bolji trenutak u budućnosti. Očekujemo da to bude relativno brzo, već koliko sledeće godine i da polako krenemo u realizaciju tih dogovora iz 2012.i 2013.godine. Obzirom da je ranije najpre bilo reči o kupovini ruskih vojnih aviona MIG-29, analitičara Radića pitamo kakvo je sada stanje srpske vojne avijacije i uopšte kako komentariše zamrzavanje mogućnosti modernizacije srpske vojske?
Vojska Srbije, a naročito Vazduhoplovstvo je doslovno u ovom trenutku u katastrofalnom stanju. Više se ne ispunjavaju čak ni osnovne funkcije- naime, od kraja maja, Vojska Srbije više nema ni jedan avion u operativnoj upotrebi i ne izvršava primarnu funkciju odbrane zemlje, kao ni funkciju dežurstva protvvazdušne odbrane. I to se kao činjenica sistematski ignoriše.Najavljeni su bili od strane sadašnjeg premijera, tadašnjeg ministra odbrane Vučića, direktni pregovori sa Ruskom Federacijom o nabavci novih aviona. Od tog momenta 2012.godine, vrlo brzo je ta ambicija evoluirala u nabavku još nekoliko kategorija naoružanja, raketnih sistema protivvazdušne odbrane različitih dometa, osmatračkih radara, sistema automatizacije PVO. Bilo je od početka jasno da je reč o ambiciji koja je potpuno nerealna obzirom na finansijske sposobnosti Srbije... Sa ruske strane pominjala se mogućnost dobre volje da se dođe do nekog finansijskog rešenja- pre svega je bilo reči o robnom kreditu. U ovom trenutku kada je od strane Srbije rečeno – „za sada ne“, vazduhoplovstvo Srbije može da računa samo sa avionima koji stoje na zemlji.Pročitajte još:(FOTO) ČUDO U DONJECKU: Ikona Gospoda Svemogućeg zaustavila granatu!10 stvari koje niste znali o „kalašnjikovu“
Sve rečeno ostavlja mesto nadi da će vojna saradnja u narednom periodu zaista uznapredovati. Ruski ministar Šojgu je naveo da je nakon što su predsednici dveju zemalja 2013. potpisali deklaraciju o strateškom partnerstvu, stvoreno još više mesta za vojno-tehničku saradnju. U tom smislu posebno raduje činjenica da su se dvojica ministara dogovorila da sedam srpskih oficira prođe školovanje na svim nivoima u Rusiji. Izvor:
Glas Rusije