Fama oko srpskih dobrovoljaca u Donjecku ne stišava se od kad ih je premijer Vučić optužio da su "plaćenici". Srpski mediji, dobrovoljcima koji su otišli u pomoć pravoslavnoj braći u N0vorusiji, počeli su da dododeljuju nazive "psi rata" i "plaćene ubice". Ipak, ne tako davno ovde se vodio rat i Rusi su dolazili da pomognu nama. O njihovoj žrtvi u Srbiji snimljen je film, a autori filma umesto "psi rata" - ruske dobrovoljce su nazvali anđelima. Dokumentarni film "Aneđeo sa gore Zaglavak", za koji je scenario napisala LJiljana Bulatović, posvećen je žrtvi ruskih dobrovoljaca tokom rata u Bosni i Hercegovini. Simbol te žrtve je dvadesetogodišnji Konstantin Bogoslovski koji je poginuo 12. aprila 1993. godine tokom herojske odbrane Višegrada.
Film sadrži potresne izjave njegove majke, komandanta i saboraca koji su bili svedoci Konstantinove pogibije. Konstantin je rođen 17. jula 1972. godine u gradu Garmu u Tadžikistanskoj republici - tadašnjem SSSR-u. Prema kazivanju majke LJudmile on se 1991. vratio iz vojske u trentku kada se SSSR raspadao. - Ne želim da živim ovde mama, ovo nije moja zemlja - rekao joj je tada. LJudimila je ispričala da je Konstantin tada da kozaci govore da treba ići i ratovati za braću Srbe i on je rekao "ja ću otići i gotovo". Čak kada su probali da ga ubede da ne ide jer je suviše mlad, a zbog mladolikog izgleda ličio je na 17-godišnjaka, rekao je "dao sam reč i odlazim". Konstantin je došao u Republiku Srpsku uprkos lošem predosećanju koje je imao. Pre odlaska rekao je drugovima da će poginuti. - Osećam daće me tamo ubiti - rekao im je. Uoči pogibije ruski dobrovoljci su dobili znak da će teško stradati. - Uoči bitke ruski dobrovoljci su saznali da će neko poginuti. Kandilo koje im je uvek gorelo u sobi bacilo je žar i krenulo je da gori u sobi u kojoj su bili smešteni. Oni su mi rekli da su dobili znak i da će biti žestoka bitka i da je pitanje ko će se od njih vratiti - seća se otac Rajko, lokalni sveštenik. U borbi za Zaglavak učestvovao je i sadašnji predsednik ruskog udruženja Kosovaski fron Aleksandar Kravčenko koji je tada ranjen u glavu. Film sadrži ispovesti Konstantinovih saboraca koji su bili pored njega u trenutku pogibije, kao i snimke sa sahrane. u filmu govore komandant Višegradske brigade Luka Dragičević i komandant Višegradske interventne jedinice Boban Ilić. Potresni snimci majke LJudmile na mestu pogibije sina nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
Iako je film ignorisan od strane medija u Srbiji, film je doživeo veliki uspeh u Rusiji gde je osvojio prestižnu nagradu "Zlatni vitez".
„Zlatni vitez“, međunarodni filmski forum pravoslavnog filma, je dobro poznat. Osnovan 1992. godine zalaganjem entuzijasta, on je odavno izašao iz okvira običnog festivala objedinivši film, pozorište, muziku, književnost i primenjenu umetnost pod sloganom: „Za moralne, hrišćanske ideale, za uzdizanje ljudske duše“. Film je preveden i na ruski jezik.
Scenarista LJiljana Bulatović kaže za Pravdu da za film "Anđeo sa brda Zaglavak" vlada veliko interesovanje u slovenskom svetu jer on simbolizuje slovensko bratstvo. Film se prikazuje na brojnim forumima i skupovima.
Ove nedelje putujem u Pridnjestrovlje gde Ministarstvo kulture Ruske federacije u saradnji sa Fondom "Sazidanje" kao i organizacijama iz Prednjestrovlja 0rganizuju antifašistički skup povodom 70 godina od proterivanja nacista iz ovog regiona. Pozvana sam da gostujem sa svojim filmom na ovom skupu. Takođe film će u oktobru biti prikazan u gradu Armavir u Rusiji.
LJiljana Bulatović kaže da je film nastao povodom dvadesete godišnjice od borbe za brda Stolac i Zaglavak od čega je zavisila odbrana Višegrada.
- Srpski vojnici su bili već izmoreni i pretila je opasnost da će se povući jer nisu mogli više da zadrže napade Muslimana. Tada su stigli Rusi koji su doneli novu snagu i svojim žrtvovanjem sprečili su da Zaglavak padne u ruke Muslimana što bi verovatno dovelo do pada Višegrada - kaže LJiljana Bulatović.
Ona kaže da je majku Konstantina Bogoslovskog prvi put upoznala 1998. godine u Moskvi tokom promocije knjige o generalu Ratku Mladiću.
- Ta majka koja je dala svog sina za srpski narod je rekla da je zahvalna srpskom narodu koji su primili njegovu žrtvu. Ona je sve dala za nas a nama je zahvalna. Tada mi je rekla, nemam više sina da ga pošaljem ali ako nešto zatreba generalu Mladiću pozovite mene i ja ću doći. Rekla je i da je ona znala kad je Konstantin krenuo u rat zašto ide, kao i da zna za šta se borio i poginuo - priseća se LJiljana Bulatović prvog susreta sa LJudimilom Bogoslovskom.
Pored scenariste LJiljane Bulatović, za stvaranje ovog filma su zaslužni režiser Petar Nedeljković, producent Miodrag Medenica, snimatelj i montažer Marko Nedeljković i prevodilac Ivan LJubović.
Izvor: Pravda