Pročitajte još:MekDonalds odbacuje optužbe, „Naši“ traže proveru i upozoravaju na slučajeve u Rusiji!Prva crkva na svetu sagrađena na Kosovu
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar je naglasio da je zdravlje trudnica, porodilja i dece prioritet u zdravstvenoj zaštiti. Radi se i na oživljavanju savetovališta u domovima zdravlja, koji bi uticali na porast svesti o značaju dojenja.
- Ministarstvo zdravlja je preduzelo mere kako bi se poboljšala hrana u porodilištima i donete su preporuke kako treba da izgledaju jelovnici. Od 1. septembra ta odredba stupa na snagu - rekao je Lončar.
Direktor Kancelarije UNICEF-a u Srbiji Mišel San-Lot istakao je da naša zemlja ima visok stepen prenatalne nege i patronažnu službu za primer u regionu. Istraživanje je, međutim, pokazalo da iako čak 90 odsto žena počne da doji, taj postotak se duplo smanjuje do bebinog šestog meseca. Za to nisu krivi ni siromaštvo, ni propisi, već nedostatak podrške u zdravstvenom sistemu, smatra San-Lot.
Direktor Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu Božidar Dakić naveo je da su najsiromašnije porodice u Srbiji one s decom, a Dragana Soćanin iz Udruženja „Roditelj“, koje je organizovalo skup, da su „najslabije karike u lancu“ podrške roditeljstvu - opštine.
VOLJA, A NE NOVAC
STRATEGIJOM za podsticaj rađanja predviđeno je da lokalne samouprave budu nosioci mnogih mera u zaštiti roditeljstva, ali u praksi one to nisu, naglasila je Dragana Soćanin, i dodala da mnogo toga može da se uradi već sada i bez izdvajanja dodatnog novca. Dobar primer je usklađivanje radnog vremena vrtića sa radnim vremenom roditelja, koje je zaživelo u Beogradu, ali ne i u ostatku Srbije.
Izvor: Večernje Novosti