Ko sve podržava Vučićevu odluku o Rusiji i zašto!?
Vučić je ranije danas poručio da će Srbija poštovati volju EU i da ozbiljno shvata poruku iz Brisela, da neće davati dodatne subvencije za izvoz svojih proizvoda u Rusiju, ali i da Ruskoj federaciji neće uvoditi sankcije.
DS: Dobra odluka da se odustane od "nameravanih subvencija"
Demokratska stranka pozdravila je odluku Vlade Srbije da odustane od "nameravanih subvencija" za dodatni izvoz poljoprivrednih proizvoda u Rusiju, koje je, tvrde u DS, tokom posete Moskvi najavila ministarka poljoprivrede. Ovo je Tanjugu izjavio internacionalni sekretar DS Vladimir Todorić, koji smatra da Srbija ne treba da uvodi sankcije Rusiji, ali i da ne treba da sabotira sankcije Evropske unije prema Rusiji i na taj način pokušava da izigra poverenje jedne i druge strane. Ako je u pitanju samo ekonomska računica, dodaje Todorić, treba imati na umu da Srbija ima otrprilike sedam puta veći izvoz u zemlje EU nego u Rusku federaciju sa kojom trenutno ima deficit u spoljnotrgovinskom bilansu. Taj deficit se, dodaje, može izmeniti, a spoljnotrgovinski bilans poboljšati, ali ne tako da "budemo nekakav most kojim se prevazilaze ili zaobilaze sankcije EU Rusiji". "Mi treba polako da usklađujemo svoju spoljnu politiku sa EU, naravno ne uvodeći sankcije, ali ne treba da idemo suprotnim putem od najavljivanog, kako je to Vlada Srbije izrekla pre nekog vremena, ali je, u principu, bar po izjavama, ministarka poljoprivrede nameravala drugačije da postupi", zaključio je Todorić. I potpredsednik Demokratske stranke Goran Ješić podržao je stav premijera da Srbija ne daje subvencije na izvoz svojih proizvoda u Rusiju, navodeći da je to razumna i racionalna odluka. "Ako neko kritikuje Vučića, to je Goran Ješić, ali u situaciji u kojoj izvoz u zemlje EU treba da poraste, jer je to jedina šansa napravite problem sa svojim glavnim trgovinskim partnerima, moram da podržim ovakvu odluku", rekao je Ješić Tanjugu. On je dodao da "moram da skine kapu navedenoj odluci".
Pročitajte još: (VIDEO) Evo šta je Vučić danas rekao o Rusiji i EU!
Stanković: Politički izbalansiran i ekonomski opravdan stav
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da stav premijera u vezi sa izvozom hrane u Rusiju politički izbalansiran i ekonomski opravdan, kao i da omogućava kontinuitet politike neutralnosti koju Srbija vodi. "Nismo zatvorili vrata evropskim integracijama, ali nismo ni okrenuli leđa Rusiji i uveli sankcije. To nam omogućava da se još krećemo u zoni koja čuva kao državni cilj strateško povezivanje sa EU ali i perspektivu dobrih političkih i ekonomskih odnosa sa Rusijom", rekao je Stanković Tanjugu. Stanković je naveo da je pozicija neutralnosti za Srbiju, kao zemlju koja ima aspiracije da razvija najbolje odnose i sa Rusijom i sa EU, najbolja, i da bi sankcije Rusiji bile jako loša vest. Govoreći o poslovanju srpskih firmi u Rusiji, Stanković je rekao da bi njihova sudbina na ruskom, ali i na svakom drugom tržištu, trebalo da zavisi od kvaliteta proizvoda i usluga. On dodaje i da kroz izostanak subvencija država šalje poruku da bi državni intervencionizam trebalo smanjiti što je više moguće. Ocenjujući da će Srbija primati sve više otvorenih sugestija od strane EU da uvede sankcije Rusiji, Stanković navodi da je temelj ozbiljne spoljne politike zaštita nacionalog interesa, a da su dobri politički i ekonomski odnosi sa Rusijom i plasman robe na njihovo tržište interes Srbije. "Sve što doprinosi ekonomskom napretku Srbije, uključujući i saradnju sa Rusijom, približava nas na neki način EU, jer ona neće da primi u svoje članstvo zemlje koje su ekonomski problematične", rekao je Stanković.
Ševarlić: Uvoziti stočnu hranu iz EU, Rusiji izvoziti tovne svinje
Srbija nema mnogo šta da ponudi ruskom tržištu osim voća i povrća, ali bi mogla da pomogne evropskim farmerima i potrošačima u Rusiji, a da pri tom ne krši sankcije, izjavio je za Tanjug profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Miladin Ševarlić. "Vidim šansu da srpski poljoprovrednici sarađuju sa evropskim farmerima i od njih uvezu repromaterijal za tov svinja i junadi. To znači da prasad i telad, sa ovim ovogodišnjim nadprosečnim obimom proizvodnje kukuruza dodatno utovimo jedan ili dva kontigenta svinja u ovoj godini i jedan kontigent junadi u ovoj i prvoj polovini iduće godine, i da to izvezemo u Rusiju", kazao je Ševarlić. Na taj način bi Srbija pomogla farmeruima u EU i potrošačima u Ruskoj federaciji, a ne bi kršila sankcije EU niti bi izneverila poverenje Rusije. Srbija, kaže on, praktično nema potencijale u stočarskoj proizvodnji za bilo kakav značajniji izvoz na bilo koje tržište. "Mi smo u pogledu spoljno trgovinskog bilansa deficitarni sa stočarskim proizvodima jer veću vrednost uvozimo stočarskih proizvoda nego što izvozimo", istakao je Ševarlić. Kaže i da osim voća i povrća, Srbija na rusko tržište može u skromnim količima da izveze stočarske prerađevine, a možda i nešto od mlečnih proizvoda. Ipak, smatra da EU nema moralno pravo da očekuje da Srbija uvede sankcije Rusiji jer, kako kaže, naša zemlja još nema pristupa evropskim fondovima za poboljšanje konkurentnosti srpske poljoprivrede i fondovima za poboljšanje ravnomernijeg regionalnog razvoja ruralnih područja. Izvor: Tanjug Bonus video
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Kolumne
Slobodan Reljić: Kako se dobija rat protiv društvenih mreža
Istraživanja pokazuju da maloletnici koji provode više od tri sata dnevno na društvenim mre...
SIRIJA POSLE ASADA: Nova nada ili irački i libijski scenario!?
Zašto novi šef Sirije Muhamed al-Golani i njegov tim ignorišu izraelsku agresiju?
Verovatno samo lenji sebi nisu postavili pitanje: zašto novi šef Sirije Muhamed al-Golani i ...
Slobodan Antonić: Da nas sitno ne samelju
Blokaderi, onda i danas, u personalnom smislu nisu isti, ali u strukturalnom jesu. Većina ...