Najnovije

Sirotinjo spremi se: Sutra kreće u izvršni postupak prinudne naplate struje protiv 100.000 građana

BEOGRAD - Zbog dugova za struju, "EPS Snabdevanje" od sutra kreće u izvršni postupak prinudne naplate protiv 100.000 građana. Bez obzira na iznos, dužnici su, pored duga i kamate, obavezni da plate i troškove izvršenja. Za dugovanja do 30.000 dinara taj trošak je fiksan – 4.200 dinara, a za veća dugovanja obračunava se po zakonom propisanoj skali.
Kreće prinudna naplata (Foto: RTS)

Kreće prinudna naplata (Foto: RTS)

Dug građana i privrede za struju premašuje 20 milijarde dinara. "Predmeti su podeljni privatnim izvršiteljima koji od sutra kreću na teren. Prvo će se doneti zaključci o izvršenju, a zatim će biti upućeni dužnicima na adresu", kaže Svetlana Manić iz Komore izvršitelja za RTS. "Ukoliko ne budu uspeli iz prvog puta da uruče, pokušaće se nakon 15 dana još jednom. Ako dužnik ni tada ne bude primio, nakon provere adrese dužnika, zaključak će se uručiti preko oglasne table suda", navodi Manićeva. Prema njenim rečima, to uručenje se smatra urednim i nakon toga su se stekli uslovi za izvršenje. Međutim, ako dug i tada ne bude plaćen, kao i troškovi postupka i izvršenja, krenuće se u prinudnu naplatu. Manićeva je podsetila da predmeti sa kojima kreću izvršitelji obuhvataju dugove koji su nastali prošle godine, odnosno od juna prošle godine, kada je preduzeće "EPS Snabdevanje" osnovano, do novembra 2013. godine. S obzirom na to da neki dužnici ne dozvoljavaju da im se nalozi uruče, Manićeva je istakla da će policija biti angažovana ako to bude bilo potrebno. Kako kaže, vreme naplate dugovanja razlikovaće se od slučaja do slučaja, jer svaki predmet ima svoju pravnu sudbinu. Neki će dug odmah platiti i time steći pravo da plate pola nagrade izvršitelju. "Kod onih koji ne budu mogli da plate odmah, nastupiće prinudna naplata. U tom slučaju postupak traje duže. Postupak će trajati od nekoliko meseci do godinu dana", objašnjava Manićeva.
Pročitajte još: Mirjana Bobić-Mojsilović: Ajs Baket Čelendž je Srbija dobila od EU!
Podseća da su već sa prvom godinom uvođenjem izvršitelja rezultati bili dobri. U 2012. godini procenat naplativosti bio je 40 odsto. "Protokom vremena taj procenat raste. U 2013. godini procenat izvršenja bio je 44 odsto", naglašava Manićeva. Prinudna naplata najčešće se realizuje odbijanjem od plata, penzija, štednih ili deviznih knjižica. U slučaju da nema prihoda, popisuju se nepokretnosti. Ako se utvrdi da je dužnik siromašan i da nema imovinu, postupak se obustavlja. Da podsetimo, redovnim platišama sutra ističe rok za popust od pet odsto. Svi socijalno ugroženi mogu imati besplatne kilovate ili popust kroz socio-energetske karte. Izvor: RTS

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA