Riba, piletina, jabuke, žitarice - neke su od namirnica koje moraju biti deo ishrane ako želimo niži nivo lošeg holesterola, glavnog uzročnika bolesti srca. Pravilnom ishranom povećavamo nivo HDL-a ili dobrog holesterola koji nas štiti od infarkta.
- Visok holesterol je jedan od glavnih faktora rizika za koronarnu bolest srca, srčani i moždani udar. Kako naš holesterol u krvi raste, tako se rizik od koronarne bolesti povećava. Ukoliko postoje i drugi faktori rizika, kao pušenje, visok krvni pritisak ili dijabetes, ovaj rizik se još povećava - objašnjava prof. dr Mirjana Šumarac Dumanović, endokrinolog u Kliničkom centru Srbije. Na nivo holesterola u organizmu utiču i starost, pol, nasledni faktori, a ponajviše tip ishrane. - Kada previše LDL (lošeg) holesterola cirkuliše u krvi, on se ugrađuje u zidove arterija koje hrane srce i mozak. Holesterol se ne može rastvoriti u krvi - kaže doktorka. LDL i HDL holesterol, uz petinu nivoa triglicerida, čine ukupnu koncentraciju holesterola. - LDL se smatra lošim holesterolom jer doprinosi razvoju gustog plaka koji može da blokira arterije. Ovo stanje je poznato kao ateroskleroza. Ako se na takvom mestu stvori i krvni ugrušak i blokira suženu arteriju, dogode se infarkt ili moždani udar. LDL se prirodno proizvodi u telu, ali mnogi ga ljudi zbog nasleđene genetske predispozicije imaju previše - ističe doktorka. Unošenje hrane s puno zasićenih masti i trans masti povećava količinu LDL holesterola u krvi. - S druge strane, HDL holesterol se smatra dobrim, jer pomaže da se ukloni LDL holesterol iz arterija. Stručnjaci veruju da HDL nosi LDL holesterol od arterija do jetre, gde se loš holesterol razlaže i izbacuje iz tela - objašnjava doktorka.
Visok holesterol Koronarnu bolest srca Srčani udar Moždani udar
Drugi faktori rizika Pušenje Visok krvni pritisak Dijabetes
Na nivo holesterola utiče i Starost Pol Nasledni faktori Tip ishrane
Do nižeg nivoa HDL holesterola dovodi Pušenje Prekomerna telesna težina Sedentarni način života Nasleđe
Kako povisiti nivo HDL dobrog holesterola Izbegavanje svinjskog mesa i hrane bogate zasićenim mastima Jesti što više žitarica, ribe i jabuka (time se stvara prirodna ravnoteža poželjnih i nepoželjnih holesterola)
Na povišen nivo lošeg LDL holesterola utiče Genetika Način ishrane Gojaznost Slaba fizička aktivnost
Povišen holesterol Dijabetesa Hipotireoidizma Opstruktivnih bolesti jetre Oštećenja bubrega
Pročitajte još:Najnovije istraživanje: Polovinu kancera možemo sprečiti sami!Kako uz pomoć tikvica smršati i očistiti organizam od štetnih materijaZdravstvena prednost paradajza
Leka nema - Lekari mogu da propišu lekove koji mogu donekle da pomognu, ali lekova koji bi delovali samo na HDL nema. Ima onih koji utiču na smanjenje triglicerida i delimično povećavaju HDL. Lekovi koji utiču na smanjivanje lošeg holesterola (statini) imaju mali uticaj na HDL. Terapija lekovima treba da se kombinuje i da joj prethodi ishrana siromašna u zasićenim mastima, trans mastima, holesterolu, natrijumu i dodatim šećerima, a bogata u povrću i ribi koju treba jesti bar dva puta nedeljno - kaže prof. dr Šumarac Dumanović. Izvor: Blic žena