Najnovije

Novi lideri EU - Mogerini i Tusk

BRISEL - Lideri Evropske unije imenovali su poljskog premijera Donalda Tuska za naslednika Hermana Van Rompeja na čelu Evropskog saveta, dok će Ketrin Ešton naslediti italijanska šefica diplomatije federika Mogerini, objavio je Van Rompej na svom Tviter nalogu.
EU

EU

Reč je o očekivanoj odluci. Diplomata koji je insistirao na anonimnosti rekao je ranije Tanjugu da je to odlučeno nakon intenzivnih konsultacija koje su evropski lideri imali tokom letnje pauze i potvrđeno na dvodnevnom neformalnom sastanku ministara inostranih poslova EU koji je danas završen u Milanu. O ovim nominacijama će se glasati u Evropskom parlamentu. Italija je predložila Mogerini i na prethodnom samitu u julu, ali su pojedini lideri odbili da je podrže zbog nedostatka iskustva i navodne naklonosti prema Rusiji. U međuvremenu, kažu Tanjugovi diplomatski izvori, italijanski premijer Mateo Renzi je intenzivnim lobiranjem uspeo da ubedi skeptične kolege da je ona ipak prava osoba za taj posao. Tuska je zvanično nominovala poljska vlada, koja je ranije pokušavala da na funkciju visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost postavi svog šefa diplomatije Radeka Sikorskog. Pošto ovo nije uspelo zbog tvrdog insistiranja Italije na Mogerinijevoj, Poljska je dobila funkciju predsednika Evropskog saveta.
Pročitajte još: Prva fotografija Igora Strelkova posle povlačenja
Tusk je tokom konsultacija dobio značajnu podršku britanskog premijera Dejvida Kamerona, koji se, prema izveštajima, nada da će zauzvrat dobiti povlastice koja Britanija traži da bi ostala u EU. Tusku se zamera da slabo govori strane jezike, ali on je proteklih meseci pohađao intenzivan kurs engleskog i, kako navodi poljska štampa, uspeo da ga donekle savlada. Poljski premijer je dolazeći na današnji samit u Briselu izbegao da razgovara sa novinarima, već im je uz osmeh odmahnuo rukom.
Mogerini: od šefa italijanske do šefa evropske diplomatije
Šefica italijanske diplomatije federika Mogerini nominovana je danas za šeficu diplomatije EU, objavioe je na svom Tviter nalogu predsednik Evropskog saveta Herman Rompej. Ona ce na tom mestu naslediti visoku predstavnicu za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednicu Evropske komisije Ketrin Ešton. Mogerini (41) je pre samo pola godine, u februaru, preuzela resor diplomatije u vladi premijera Matea Rencija. Od prošle 2013. godine je članica Nacionalnog sekretarijata Demokratske partije, gde je zadužena za Evropu i međunarodne odnose. Prethodno je u tom partijskom organu bila zadužena za institucionalnu reformu. Član je Predstavničkog doma od 2008, a reizabrana je prošle godine. U avgustu prošle godine izabrana je za predsedavajućeg italijanske delegacije u Parlamentarnoj skupštini NATO, a bila je i član delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope. Predsedavala je i interparlamentarnom grupom za razvojnu saradnju, član je Instituta za međunarodne odnose. Po obrayovanju je diplomirani politikolog. Bila je stipendista Maršalovog fonda.Rođena je u Rimu 1973. godine i majka je dve kćerke. Italija je 1. avgusta ove godine zvanično kandidovala Mogerini za visoku predstavnicu za spoljnu politiku i potredsednicu Evropske komisije, iako ona na prethodnom samitu u julu, nije dobila podršku pošto joj je pripisan nedostatak iskustva, ali i navodna “naklonost Rusiji”. Protivnici su joj zamerali "previše popustljivu politiku" prema Moskvi, posebno su joj stavljali na teret izjavu da će gasovod Južni tok biti izgrađen. Ona je, prema navodima italijanskih medija, na tvrdnje da je "ruski čovek" u EU odgovarala, uz osmeh, da je reč o "manipulaciji" protiv Italije. Renci je intenzivnim lobiranjem u prethodnih mesec dana uspeo da ubedi skeptične kolege u EU da je Mogerini ipak prava osoba za šefa evropske diplomatije, a potom je dobila i podršku francuskog predsednika fransoa Olanda. Nakon potvrde Evropskog saveta, koga čine 28 šefova i vlada zemalja članica o nominaciji Mogerinijeve će se glasati u Evropskom parlamentu.
Dugogodišnji poljski premijer naslednik Hermana Van Rompeja
Dugogodišnji predsednik vlade Poljske Donald Tusk nominovan je za naslednika Hermana Van Rompeja na čelu Evropskog saveta, objavio je Rompej na svom Tviter nalogu. Tusk, koga je zvanično nominovala poljska vlada, već duže vreme važio je za najvećeg favorita za predsedavajućeg Evropskog saveta. On je drugi predsednik Evropskog saveta i prvi predstavnik zemalja sa prostora centralne, odnosno istočne Evrope, koje su se priključile EU pre desetak godina, koji dolazi na ovu funkciju. Tusk je od novembra 2007. godine predsednik Vlade Poljske. Tokom duge i uspešne političke karijere bio je poslanik od1997, a od 2001. potpredsednik poljskog Sejma (skupštine). Parlamentarni lider opozicije bio je od 2003. do 2007. godine. Rođen je 1957. godine u Gdanjsku i u tom gradu je i završio fakultet. Po obrazovanju je istoričar. Političkim radom se bavio još tokom studija, kada je bio aktivan sledbenik “Solidarnosti”. Po etničkom poreklu je Kašub. Kašubi su mali slovenski narod, nastanjen u poljskoj Pomeraniji. Najvećim delom se identifikuju sa Poljacima. Osnivač je i predsednik stranke Građanska platforma, koja važi za političku organizaciju desnog centra. Taska smatraju za liberalnog političara, ponešto konzervativnih stavova. U poslednje vreme često se oglašavo reakcijam na događaje u susednoj Ukrajini, koju s Poljskom vezuje duga, često i burna istorija. Pre nekolko dana je, s tim u vezi, izjavio da, na osnovu obaveštajnih informacija NATO-a i Poljske, postoje dokazi da su regularne jedinice ruske armije aktivne u Ukrajini. Naglašavao je da Poljska “pomno prati razvoj događaja u Ukrajini jer je zabirnuta zbog posledica koje bi postupci Moskve mogli imati po njenu sopstvenu bezbednost”. Tusk je tada izjavio i da njegova namera nije da “pojača osecjaj ugroženosti, već da ojača osećaj odgovornosti”. Bio je anagažan na osnivanju fonda s ciljem očuvanja kompleksa nacističkog koncentracionog logora Aušvic, odnosno odgovarajuće muzejske postavke, apelujući na na pomoć evropskih lidera da se očuva sećanje na najveće stratište iz vremena nacizma u Evropi. Oženjen je, otac dvoje dece. Tokom kandidature za predsednika Evropskog saveta , mediji su mu zamerali nedovoljno poznavanje stranih jezika. Poljska je inače prethodno nastojala da na funkciju visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost EU dovede svog šefa diplomatije Radeka Sikorskog ali italijansko insistiranje na njihovom kandidatu federiki Mogerini završilo se izborom Tuska na funkciju predsednika Saveta Evrope. Nakon potvrde Evropskog saveta, koga čine 28 šefova i vlada zemalja članica, tokom radne večere o Tuskovoj nominaciji će se glasati u Evropskom parlamentu. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA