Ne znam kako da radim s parlamentom gde polovina poslanika ne glasa za to da se LNR i DNR proglase terorističkim organizacijama. Ovo je izjavio predsednik Ukrajine Petar Porošenko, govoreći krajem prošle nedelje na zasedanju Vrhovne rade.
Zato, kako se on izrazio, polazeći od razloga nacionalne bezbednosti, treba održati prevremene parlamentarne izbore. A pre toga u toku intervjua za kanal Si-En-En, Porošenko je prekinuo voditeljku, tražeći od nje da prestane da upotrebljava reč separatisti i da umesto toga primenjuje izraz teroristi. On je pozvao takođe kongres SAD da proglasi za «teroriste» pobunjenike i sve one koji ih podržavaju. Tačnije, drugim rečima, sva 4 miliona stanovnika Donbasa. Reč je o građanima Donjecke i Luganske oblasti, koji nisu priznali nasilno zauzimanje vlasti u zemlji od strane radiklanih nacionalista i sledbenika ideje fašističkog saveznika Stepana Bandere, do čega je odšlo u februaru ove godine. Stanovnici Donbasa su istupili takođe protiv namere Vrhovne rade da ukine regionalni status ruskog jezika. Na referendumu u maju oko 90% stanovnika se izjasnilo za nezavisnosti i nešto ranije proglašene Luganske i Donjecke narodne republike, koje su se zatim objedinile u Savez narodnih republika pod nazivom Novorosija. Za nove vlasti "teroristi" su, kao što je očigledno, svi oni koji ne pristaju da žive pod zastavama duhovnih sledbenika Hitlerovog fašizma. Rusofobija je za kijevski režim postala znak prepoznavanja. Što se tiče Zapada, Vašington i Brisel su jednostavno izjavili da podržavaju sva dejstva Porošenka. Ovih dana EU je između ostalog "tiho", kako se izrazilo u svojoj izjavi Ministarstvo inostranih poslova Rusije, ukinula zabranu za isporuku vojne opreme Kijevu. I to pošto je, prema preliminarnim podacima, na Jugoistoku Ukrajine od ruku kijevskih učesnika kaznene operacije poginulo već oko 1000 civila. Zabrana je bila uvedena za vreme bivšeg predsednika Viktora Janukoviča, kako mu se ne bi dozvoliko da upotrebi silu protiv naoružanih terorista majdana. Ko i koga danas u Ukrajini ima pravo da naziva teroristima? Profesor Anatolij Ciganok, rukovodilac Centra za vojno prognoziranje i dopisni član Akademije vojnih nauka, smatra zahteve i pozive Poroščenka licemernim.
Sa tačke gledišta međunarodnog prava, govoriti o tome da se 4 miliona ljudi odjednom pretvorilo u teriroste, to je nonsens, kaže Ciganok. I u Evropi i Americi to shvataju. Jer predstavnici obe samoproglašene republike još ni jednom nisu izveli na teritoriji Ukrajine terorističke aktove. U datom slučaju treba govoriti ne o pobunjenicima, već o zakonitim učesnicima bojevih dejstava, što pravno tačnije odgovara njihovom statusu. Konačno, pojedine organizacije mogu da budu terorističke samo po odluci suda. Formalno trenutno u UN nema jedinstvenog određenja terorizma. Ali postoji nacrt obuhvatne konvencije o međunarodnom terorizmu, nad kojim od 2000. godine radi Specijalni komitet UN. U njemu, između ostalog, za teroriste proglađšavaju one koji, koristeći sva sredstva, nezakonito ili umišljeno prouzrokuju smrt ili tešku telesnu povredu drugog lica, nanose ozbiljnu štetu državnoj ili privatnoj svojini, sistemu javnog saobraćaja, objektu infrastrukture i slično. Pored toga, u nacrtu se izražavaju upozorenja na korišćenje dvostrukih standarda u borbi protiv terorizma. Između ostalog, podvlači se važnost sprovođenja razlika između terorističkih aktova i pravedene borbe naroda za ostvaranje svog prava na samoopredeljenje.
Pročitajte još:Deo ukrajinskih vojnika vraća se u UkrajinuAlbanski dobrovoljci u Donjecku!Patrijarh Irinej: Srbija nikada ni po koju cenu ne može osuditi Rusiju
Po ubeđenju već pomenutog profesora Anatolija Ciganka, u dejstvima aktualnih vlasti na jugoistoku Ukrajine upravo se vide mnogi od navedenih u nacrtu UN elemenata terorizma. Udari aviona i mlaznih raketa nanose se upravo po objektima infrastrukture Donbasa, a cilj je upravo zaplašivanje stanovništva, njegovo lišavanje prava na sopstveno mišljenje.
Izvor: Glas Rusije