Najnovije

Bez autoriteta ruši se porodica

Ispred  kuće sa velikim prozorima otac visok skoro do dimnjaka, majka nešto niža, do početka krova. Slede deca po starešinstvu - jedno drugom do ušiju. Ovako je nekada izgledao tipičan dečji crtež porodice. Danas mališani sve češće crtaju sebe dominantnijim od roditelja. Ponekad majka nadvisi i decu i muža.
Porodica (Foto: momitforward.com)

Porodica (Foto: momitforward.com)

Ova slika verovatno najrečitije govori o promeni uloge tate u savremenom društvu, koju mnogi smatraju rušenjem očevog autoriteta. Tome su, posebno u Srbiji, doprineli mnogi faktori. Dotadašnji hranitelji porodica masovno su ostajali bez posla ili su radili za crkavicu, dok su neki drugi oko njih vozili "mercedese". U pomerenom sistemu vrednosti postajali su obeshrabreni i prestajali da budu idoli svojim potomcima. Neki su pali u depresiju, a neki čak sebi oduzeli i život. Drugi su otišli u alkohol, drogu, pa i agresivnost. Ta ista porodica postala im je kriva što ne mogu o njoj da brinu. Deca i žena bili su ogledalo njihovog neuspeha koje je trebalo razbiti. U nekim porodicama ulogu hranitelja preuzele su žene. Većina patrijarhalnih balkanskih muževa, posebno u unutrašnjosti, nije se u tome baš najbolje snašla, pa su ostali ni tamo ni ovamo: nisu bili ni lovci koji uveče donose divljač, ni domaćice koje kuvaju i menjaju mališanima pelene. To je postao jedan od razloga za razvode brakova. Grube procene pokazuju da u Srbiji ima oko 700.000 očeva, od čega je svaki deseti samohrani. Oko 100.000 razvedenih tata ne viđa svoju decu. Ipak, svaki drugi otac takođe ne plaća alimentaciju. Opšti je utisak da se veliki broj nije snašao u tranziciji iz patrijarhalnog u neolibaralni model društva. Otac ima zadatak da pruži atmosferu sigurnosti u sredini u kojoj dete raste. Kao nosilac društvenih normi on "uvodi" dete u sistem u kome postoje određena pravila, čime podstiče njegov pravilan emocionalni i intelektualni razvoj. Istraživanja pokazuju da deca koja rastu bez oca, ali i ona čiji očevi ne vrše adekvatno svoju funkciju, kasnije imaju problema u ponašanju i sa prihvatanjem pravila i granica. Sve veće povlačenje očeva iz svoje uloge i prepuštanje zadataka ženama rezultira kod dece različitim vrstama zavisnosti, rizičnim seksualnim ponašanjem, kršenjem zakona, depresijom i asocijalnim ponašanjem - objašnjava Dejan Višekruna iz Udruženja "Tata". Detetu je, ističu u ovom udruženju, potreban otac čija reč ima težinu, koji ima stav, ali se i sam ponaša u skladu sa njim, dajući dobar model. Ipak, najvažnije je da dete oseti da je bezuslovno voljeno. Ocu nije teško da kao neko ko je velik i snažan u dečjim očima uspostavi autoritet. Ali, greše oni očevi koji se odriču svog autoriteta u korist majke (što je sve češći slučaj), kao i oni koji insistiraju na svom autoritetu kao jedinom. Time urušavaju autoritet majke, učiteljice, trenera, i otežavaju detetu socijalizaciju.
Pročitajte još:
Otac je ranije bio nedostupan, bilo je sramota da pokaže emocije prema ženi i mališanima, bio je onaj koji zastrašuje (majke su smirivale decu rečima: "Ako ne prestanete reći ću sve tati"). Okolnosti su se promenile, žene danas rade, muškarci su primorani da učestvuju u podeli kućnih poslova, prisustvuju porođajima i sve više dele brigu o deci. Uz dobre strane, promenjen socijalni kontekst donosi i loše. Logoped i psihoterapeut pod supervizijom Tanja Papić smatra da je generalno srušen autoritet - ne samo oca, već i učitelja, profesora, stručnjaka... A kad nema nikakvog autoriteta, sve se polako urušava: - Deci je bitno da postoji autoritet koji će postavljati granice i određivati pravila. Samo sa jasnim granicama ona se osećaju sigurno. Danas mališani, međutim, često zauzimaju pozicije koje im ne pripadaju, a roditelji se osećaju nesigurno jer im spoljna sredina stalno sugeriše da ne rade dovoljno, ne učestvuju dovoljno, ne ulažu sebe dovoljno... LJubiša Despotović, sociolog politike, veruje da je autoritet oca svuda srušen jer je razorena institucija same porodice, čiji je on donedavno bio stub. Veliki udeo u tome imaju ekonomski razlozi. Sa gubitkom ekonomske funkcije, otac gubi i ulogu zaštitnika, supruga, vaspitača... - Ruši se i njegova rodna pozicija. Ukida se status oca i majke, i uvodi termin "roditelj". Gej brakovi su izjednačeni sa heteroseksualnim, ali čak i u njima se neko od partnera identifikuje sa ulogom majke, ali niko sa ulogom oca. Posledice su: razorena porodica i bračni odnosi, rast socijalne patologije (u destabilizovanim porodicama raste nasilje) radikalna dehumanizacija odnosa, otuđenje, usamljene i nesigurne jedinke... Globalizacija počinje s rušenjem porodice, a završava sa rušenjem nacionalnih država, smatra ovaj sociolog. Izvor: Večernje Novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA