BEOGRAD – Ministar pravde Nikola Selaković pozvao je danas advokate u Srbiji da ne obustavljaju rad, već da naredne sedmice nastave pregovore sa ministarstvima pravde i finansija i nađu rešenje za paušaln
Selaković je, u izjavi za Tanjug, ostale odluke Skupštine Advokatske komore Srbije ocenio kao čistu politizaciju advokature i, kako je naveo, nastavak onoga što je rađeno u neko prethodno vreme. Skupština Advokatske komore Srbije odlučila je juče da advokati iz cele Srbije u sredu 17. septembra stupe u štrajk, i pridruže se beogradskim advokatima koji su rad obustavili u sredu 10. septembra, kao i da se povuku iz svih radnih tela Vlade Srbije i pravosudnih organa. Advokati i traže da im se paušalni poreski nameti vrate na nivo od prošle godine, jer su im poreska rešenja ove godine drastično uvećana, zatim stavljanje van snage pojedinih odredaba zakona u vezi sa radom javnih beležnika. Selaković je rekao da je Ministarstvo pravde otpočelo sa sporovođenjem Nacionalne strategije za reformu pravosuđa koju je na predlog Vlade usvojila Skupština Srbije, a u čijoj je izradi učestvovala celokupna srpska stručna javnost. Te reforme, kako je istakao, podrazumevaju niz bolnih i ne tako lakih i prijatnih rezova, ali koji će svakako na srednji i na duži rok dovesti do boljeg stanja na polju vladavine prava u Srbiji. „Očigledno je da ono što je prethodnih meseci isticano kao razlog za obustavu rada advokature u Srbiji, a to su povećani porezi, ono oko čega sam i lično razgovarao sa advokatima i tokom leta i pre nepune dve nedelje, nisu jedini i nisu glavni razlog za obustavu rada advokata”, naveo je ministar komentarišući odluke Skupštine AKS. Selaković je još jednom je pozvao advokate u ime Vlade Srbije i Ministarstva pravde da zajedno nastave razgovore sa predstavnicima ministarstva finansija - u radnoj grupi koju čine tri predstavika advokature, dva predstavnika ministarstva finansija i jedan ministarstva pravde, naredne nedelje. Što se tiče advokatskih kritika na uvođenje javnog beležništva, Selaković je kao ocenio da je jedna od najflagrantnijih stvari pozivanje advokata da ne učestvuju u postupcima pred javnim beležnicima u Srbiji. „Uvođenjem javnog beležništva u Srbiji u pravnom prometu počinje da se uvodi red. Očigledno da uvođenje reda i da viši stepen pravne sigurnosti nekome iz kruga advokature, a ja sam uveren ne svima, debelo ne odgovara”, naveo je Selaković.
Pročitajte još:
On smatra da to ne odgovara onima koji se bavili malverzacijama i koji znali da lažiraju svoje poreske obaveze prema državi i koji su, kako je naveo, u nepostojanju javnog beležništva (kojeg do 1. septembra ove godine nije bilo smao u Srbiji u ovom delu Evrope), „lovili u mutnom i bavili se onim što nije u skladu sa slovom zakona”. Selaković je uz to podsetio da je Zakon o javnom beležništvu predložila Vlada koje je bila u mandatu od 2008. do 2012. godine, a usvojen je 2011. godine, te da su u međuvremenu trajale pripreme za početak njegove primene. „Taj zakon će nastaviti da se primenjuje, a stepen pravne sigurnosti građana u Srbiji će na takav način imati mnogo veće izglede da poveća svoj kvalitet, a građani da budu mnogo sigurniji i spokojniji”, poručio je Selaković. Osvrćući se na poziv advokata za njegovu ostavku, Selaković ih je podsetio, „kao pravno pismena lica”, da ministra u Vladi bira Narodna skupština, a nju građani na izborima. „Onaj ko poziva na ostavku možda bi prvo trebalo da razmisli o svojoj ostavci, jer najveći problemi dolaze upravo od strane onih adovkata koji nisu u stanju da se dogovore i shvate potrebu za reformom čitavog pravnog i pravosudnog sistema i reformom advokature u Srbiji”, naglasio je Selaković. Prema njegovim rečima, samo uz dobru i pozitivnu okrenutost ka budućnosti, modernizaciju naših struka i profesija možemo da računamo da ćemo uspostaviti sistem vladavine prava kakav građani Srbije zaslužuju.