Trenutno se u Beogradu u centru i na Vračaru cena stanova kreće od 1.500 do 2.300 evra po kvadratu, u Mirijevu od 900 do 1.100, na Karaburmi od 900 do 1.000 evra. U Novom Beogradu kod „Arene“ kvadrat košta od 1.600 do 2.000 evra, u blokovima cena je od 900 do 1.100, na Banovom brdu od 1.000 do 1.300 evra... Izvor: NovostiNavala studenata na nekretnine
Kao i pred svaki početak školske godine, najtraženije nekretnine za zakup su pored fakulteta. Iako je povećana potražnja, stanovi se izdaju po prihvatljivim cenama. Tako na Vračaru može da se iznajmi nekretnina od 60 do 70 kvadrata za 350-400 evra. Isto je i u centru grada, dok na periferiji može da se nađe stan i za 150-200 evra mesečno. Najtraženije su garsonjere, jednosobni i dvosobni stanovi. - Traže se nekretnine sa centralnim grejanjem, jer roditelji, koji iznajmljuju stanove za svoju decu studente, obraćaju pažnju ne samo na kiriju već i na prateće troškove, struju, komunalije... - kaže Kaća Lazarević, suvlasnica „Alke“. - Građani nemaju para, gazdama kažu koliko mogu mesečno novca da izdvoje, pa hoćeš ili nećeš da izdaš. A i vlasnicima je isplativije da im stan ne zvrji prazan.
Oborene cene stanova, notari povećali sigurnost
Primera radi, majski presek stanja pokazao je pojeftinjenje od šest odsto. Inače, tržište nekretnina je oživelo, ima kupaca ali su veoma zahtevni, tako da trenutna ponuda po kvalitetu ne može da odgovori potražnji. - Nema dobrih nekretnina, kupci sada gledaju na svaki detalj, a umesto lokacije sada je odlučujuća cena - ističe za „Novosti“ Nedeljko Malinović, vlasnik agencije „Legat“. - Sve dok cena ne dođe na nivo tržišne, nekretnina ne može da nađe kupca, jer vlasnici preteruju sa ciframa. Na primer, u Americi je sada 76 dana prosek za prodaju nekretnine, što je četiri puta manje nego 2011. godine. Kod nas se nekretnina prodaje u proseku za šest meseci, ali ide se i do tri godine. Vlasnici u startu traže od 10 do 15 odsto višu cenu od tržišne, pa je onda za šest meseci smanje za nekoliko hiljada evra i sve dok ne spuste na realan nivo ne mogu da prodaju nepokretnost, a to se otegne i na nekoliko godina. Inače, trenutno su najtraženiji stanovi u novogradnji, ali sa papirima. Zahvaljujući notarima na tržištu nekretnina je sada veća sigurnost, jer ugovor ne može da se overi ako dokumentacija nije čista i kompletna. - Država bi hitno morala da reši problem legalizacije, jer na listi nelegalnih objekata ima i te kako kvalitetnih stanova, ali ne mogu da budu u prometu pošto notari ne smeju da overe ugovore za takve nekretnine - navodi naš sagovornik. - A sa druge strane, nemamo mnogo novoizgrađenih stanova koji su legalni. Zapravo, malo se stanova i gradi u poslednjih godinu dana. Država bi možda mogla i besplatno da odradi legalizaciju, jer će od toga imati veliku korist kroz naplatu poreza na prenos apsolutnih prava. Bar 20-30 odsto nekretnina, od 1,3 miliona nelegalnih, odmah po završenoj legalizaciji biće u prodaji. A da ne govorimo koliko će se povećati prihod na ime poreza na imovinu.
Bonus video
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
portala "Pravda" kao i TV produkciju.
Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.
Kolumne
Ćeranić: Glavne zapadne ambasade prate svaki Dodikov uzdah, a o zločinu u ime Alaha – preko volje
Problemi sa logikom, ili Kako je Rusija zatvorila benzinsku pumpu
U Kazanju je završen sastanak zemalja-članica BRIKS-a. Neki od rezultata.
VLADIMIR DIMITRIJEVIĆ - BOGOSLUŽBENA REFORMA: Šta je učio patrijarh Pavle ( KNJIGA NA POKLON )
Već decenijama u Pravoslavnoj Crkvi traju pokušaji reforme bogosluženja.
Slobodan Antonić: Etnički neutralna Srbija
Na crnoj listi pesama zabranjenih za emitovanje na radiju i TV, sve do kraja osamdesetih god...