Najnovije

Žena stradala u poplavama, evakuisano 370 ljudi kod Kladova!

BEOGRAD - Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije evakuisali su sa područja ugroženih poplavama u opštini Kladovo oko 370 osoba. Jedna žena je stradala u poplavama.
Poplava u Timočkoj Krajini (printskrin Jutjub)

Poplava u Timočkoj Krajini (printskrin Jutjub)

Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić izjavio je danas da je u Tekiji, koje je poslednjih dana ugrožno usled velike količine padavina, situacija mirna, a da je trenutno najteža situacija u selu Grabovica kod Kladova. Marić je, gostujući u jutarnjem dnevniku Radiotelevizije Srbije, objasnio da je sinoć deo snaga iz Tekije prebačen u selo Grabovica zbog rasta vodostaja. "Jutros je mirna situacija u Tekiji i jedan deo snaga smo odande povukli. Noćas nas je zabrinjavalo selo Grabovica, koje ima oko 800 stanovnika, gde je počeo da se diže nivo vodostaja. Ne možete da presečete nasip, jer je s druge strane Dunav", rekao je Marić. Kako je istakao u tom selu, gde su za sada evakuisana dva domaćinstva, voda je trenutno u stagnacijiji. "Očekujemo da stigne 21 pumpa u selo. Kada ih budemo uključili, očekujemo da polako idemo u smirivanje situacije u kontekstu pada vodostaja", rekao je Marić dodavši da je sada veoma važno angažovati mehanizaciju na otklanjanju posledica poplava. Marić je pohvalio rukovodstvo opštine Kladovo na organizaciji i reagovanju prilikom poplava, dodavši da one nisu mogle da se spreče jer niko nije mogao da predvidi toliku količinu padavina. "Mi smo 13-og uputili upozorenje kada smo i sami bili upozoreni od RHMZ-a za mogućnost pojave bujičnih poplava. Niko u Srbiji ne može da predvidi toliku količinu padavina. Nije to pranje od odgovornosti, već jednostavno nije moglo više da se učini u vezi s tim", rekao je Marić i podvukao da su timovi za spasavanje na vodi Sektora za vanredne situacije tri dana bili u pripravnosti. Prema njegovim rečima Sektor je u stalnom kontaktu sa kolegama iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske u vezi sa situacijom u tim državama, rekavši da ne očekuje veće probleme od podizanja vodostaja velikih reka u Srbiji. Kako je objasnio, očekuje se manji porast, "ali bez eskalacije".
Povezano: Ugrožena hidroelektrana „Đerdap dva“
Marić je, govoreći o iskustvu iz majskih poplava, izrazio zabrinutost zbog frekvencije tih događaja u Srbiji, poručivši da je potrebno mnogo više da se ulaže njihovu u prvenciju. "Brane i nasipi moraju da se rade. Kada imate poplavni talas kao u maju, morate da popravljate nasipe, da ih dovedete u funkcionalno stanje. To je ono što se radi i što mora da se radi", zaključio je Marić. Ekipe Gorske službe spasavanja Srbije iz Boljevca i Zaječara upućene su sinoć u Tekiju kako bi pružile pomoć i pomogle u evakuaciji stanovništva ugroženog bujičnim vodama i blatom, izazvanim obilnim padavinama na području istočne Srbije. Iѕvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA