Jačanje vojske i flote na Krimu po mišljenju mnogih stručnjaka predstavlja logičan razvoj sistema odbrane Rusije u jednom od danas najvažnijih pravaca. Planovi za razvoj dovoljne grupacije se u potpunosti mogu realizovati. Prioritetan zadatak predstavlja jačanje Crnomorske flote, ovaj proces je već započet. Grupacija flote treba da obezbedi osvajanje i zadržavanje nadmoći, minimum u dubini, što osigurava bezbedno kretanje transportnih i borbenih brodova RM, odnosno oko 200-300 kilometara od ruske obale, ističe predsednik Akademije za geopolitičke probleme Konstantin Sivkov:
S obzirom na sastav flote potencijalnog protivnika treba imati najmanje desetak dizel-električnih podmornica, najmanje 2 desetine malih raketnih brodova i raketnih motornih čamaca. Takođe, najmanje 25-30 protivpodmorničkih brodova. Kao i najmanje 2 puka avijacije lovaca i 1 puk morske jurišne avijacije za delovanje u morskom pravcu.
Pročitajte još:
U Kalinjingradu se punom parom odvija izgradnja brodova za Crnomorsku flotu, podmornice se proizvode u Peterburgu. Za 2 godine pripadnici ratne mornarice će imati 6 novih fregata po projektu 11356, koje su idealne, kako za delovanje u Crnom moru, tako i u sastavu operativnih jedinica RM Rusije u Sredozemnom moru. Istovremeno se za Crnomorsku flotu gradi 6 dizel-električnih podmornica po projektu 636. Ove podmornice mogu za otkriju cilj na razdaljini koja je 3-4 puta veća od one na kojoj protivnik može da ih primeti. Dve podmornice treba da dopune flotu do nove godine, još 2 – 2015., a ostale 2016. godine. Po nekim podacima deo podmornica će se pridružiti divizionu koji bude lociran u Sevastopolju. Na Krimsko poluostrvo će verovatno dodatno biti prebačeni lovci Su-27 i protivpodmornički Tu-142 i Il-38. Sad su na vojnim aerodromima na Krimu locirani frontalni bombarderi i obaveštajci Su-24 i amfibije Be-12, borbeni i transportni helikopteri, ističe Konstantin Sivkov:
Za protivdesantnu odbranu treba imati najmanje diviziju kopnene vojske i najmanje 3 diviziona obalskih raketa za pogađanje desantnih snaga koje se približavaju obali. Prirodno, snage i sredstva PVO iznose najmanje 1 zenitni raketni puk. Sve ovo treba imati za rešavanje zadataka u celini na crnomorskoj sceni ratnih dejstava.
U poslednje vreme raste rizik jačanja stranog vojnog prisustva u neposrednoj blizini ruskih granica. NATO se približava ruskim granicama. Povećava se rizik od izazivanja nepredviđenih, namernih, ciljnih sukoba. A to može izazvati ozbiljne posledice. I Rusija, smatra stručnjak, tome može da suprotstavi samo adekvatno povećanje snaga na svojim granicama. Treba povećati brojno stanje vojske u Južnom vojnom okrugu, uključujući RV, PVO, kopnenu vojsku i flotu.
Izvor: Glas Rusije