Ipak Škotska se neće razvesti od Britanije, ali danas čeka revidiranje «bračnog ugovora» - svog statusa u sastavu Sjedinjene kraljevine. Dve nedelje pre referenduma su joj obećali dopunske ustavne slobode u vidu širenja autonomije i novi Zakon o Škotskoj. Piše: Andrej Fedjašin
Upravo to je i privuklo mnoge Kelte. Rezultat škotskog referenduma o nezavisnosti je sledeći: oko 53 odsto stanovnika je glasalo protiv otcepljenja, oko 47 odsto je bilo «za». U principu, takav rezultatu su i predvideli. Reč je bila samo o procentima. Međutim, konzervativni premijer Britanije Devid Kemeron ipak nije spavao čitave noći u svojoj rezidenciji. U zoru 19. septembra posle prethodnih rezultata na Dauning-Strit, 10 zavladalo je takvo raspoloženje, kako je napisao londonski list Gardian, kao da je London tek dobio bitku kod Vaterloa. Sve u svemu, NJeno Veličanstvo neće morati da prefarba «Junion DŽek» u nove boje, a kartografi crtaju nove karte. Britanija će ostati članica SB UN (niko nije promislio da je bez Škotske ona mogla da izgubi taj status). Devid Kemeron će ostati premijer (on je obećao da će podneti ostavku ako se desi «najstrašnije»), funt sterlinga i Siti neće pasti bez škotske nafte, a separatisti čitave EU neće dobiti takvu injekciju adrenalina, na koju su se nadali. Sociolozi, koji su već dobili prethodne podatke, kažu da je sve moglo da bude drugačije, da nisu Škotlanđani ispoljili svojstvenu im mudrost i osećaj očuvanja porodice. U logoru «protiv» je broj žena znatno prevazilazio broj svojih neobuzdanih sunarodnika. Inače, London ima pravo da se veseli. Za sada.Premijer Kemeron je rano ujutro istupio ispred svoje rezidencije i izjavio da će London uvažavati i uzimati u obzir mišlenje Škotlanđana.
Mi smo mogli da pokušamo da blokiramo takav referendum ili da ga znatno odugovlačimo. Međutim, kada je reč o velikim problemima, bolje je da se usvoji odluka, a ne da se krije od problema. Strastveno verujem u Ujedinjenu Kraljevinu. Najviše sam želeo da ostane nepodeljena. Međutim, istovremeno sam i demokrata. Bilo je pravedno da pružimo škotskom narodu pravo da kaže svoju reč. Kako je rekao, priznavši rezultate referenduma prvi ministar Škotske i lider Škotske nacionalne stranke Aleks Salmond, Škotlanđani su izvršili preokret u političkosm životu Britanije i dokazali da imaju pravo da budu uslišani.
Dolazak učesnika referenduma je iznosio 86 odsto svih, koji imaju pravo glasa. Tako se nešto nije desilo u nekom referendumu, ni prilikom izbora tokom čitave istorije ni u jednoj demokratskoj zemlji. To je bio trijumf demokratskog procesa. Junionističke stranke su krajem izborne kampanje obećale da će proširti punomoćja Škotske. Vidićemo kao će to oni učiniti. Čekamo da će sva obećanja biti ispunjena brzo i u punoj meri. Van Britanije je škotski primer izazvao kod jednih (pristalica otcepljenja) oduševljenje, dok kod protivnika nezadovoljstvo. Zašto Škotlanđani smeju da glasaju o budućem suverenitetu, dok, recimo, Kataloncima Madrid to uskraćuje? Zašto vlade i rukovodstvo EU uskraćuju to Flamancima u Belgiji, Korsikancima u Francuskoj, Baskoncima u Španiji, stanovnicima severnih oblasti u Italiji, Mađarima u Rumuniji? Zašto Vašington i London uskraćuju takvo pravo Donjecku i Donbasu? Zašto je slični referendum na Krimu «anšljus», dok je u Škotskoj legitimno pravo naroda?
Pročitajte još:Evo kako je nameštan referendum u Škotskoj (VIDEO)
Sada treba sačekati, hoće li konzervativna vlada u potpunosti ispuniti svoja «škotska obećanja». Nacrt Zakona o Škotskoj mora da bude objavljen za Dan Roberta Bernsa – 25. januar 2015. godine. Rođendan svog nacionalnog pesnika Škotlanđani slave kao praznik. Međutim, 2015. godine će biti održani sveopšti izbori, dakle, novi parlament neće moći da razmotri nacrt pre njihovog održavanja, već samo u jesen. Aleks Salmon je uveren da će ostati lider Škotske nacionalne stranke i voditi je škotlanskim izborima 2016. godine. On je već izjavio da ukoliko sva obećanja ne budu ispunjena, on će ponovo organizovati referendum u Škotskoj. Samo njegov rezultat može da bude ne toliko prolondonski. Izvor:
Glas Rusije