Najnovije

SPC napravila novo rešenje za zaštitu elektronskih poruka

BEOGRAD - Razvoj informacionih tehnologija i digitalizacija procesa komunikacije otvorili su nova pitanja u pogledu ugrožavanja prava na privatnost razgovora i sprečavanje zloupotreba koje se odnose na krađu identiteta i lažno predstavljanje, a SPC je napravila novo rešenje za zaštitu elektronskih poruka, piše sajt Svetigora.
SPC ima rešenje! (Foto: webdesignlists.com)

SPC ima rešenje! (Foto: webdesignlists.com)

Elektronska pošta (E-mail), kao jedan od dominantnih modela elektronske razmene zvanične i lične prepiske, naročito je pod udarom različitih oblika zloupotreba, s obzirom da e-mail protokol sam po sebi nije dizajniran da bude bezbedan i da štiti integritet i tajnost poruke. Sadržaj elektronske pošte se po pravilu čuva na serverima u čitljivom tekstualnom formatu, te je stoga podložan pregledanju i izmenama od strane svakoga ko poseduje potrebna serverska ovlašćenja. Projekat pod nazivom MAILCry (skraćeno od mailcryptography), koji je razvio Miloš Antonijević, stalni stručni saradnik Centra za proučavanje i upotrebu savremenih tehnologijaSrpske Pravoslavne Crkve(cepis.spc.srb ; cepis.spc.rs) iz oblasti elektronske zaštite podataka, daje jedan od načina za prevazilaženje navedenih bezbednosnih nedostataka koji se tiču elektronske pošte. Osnovna ideja projekta u vidu on-line aplikacije je da, u što većoj meri, pojednostavi proces pisanja i slanja šifrovanih i digitalno potpisanih e-mail poruka. Za razliku od postojećih rešenja koja se mogu naći na internetu, kompletan postupak (de)šifrovanja i potpisivanja obavlja se na lokalnom računaru i na taj način se obezbeđuje da podaci korišćeni u procesu budu dostupni jedino samom autoru poruke.
Pročitajte još: Društvena mreža za bogate!
Čak i u slučaju neovlašćenog pristupa e-mail nalogu, šifrovanu poruku je moguće pročitati jedino uz pomoć jedinstvenog ključa koju korisnik čuva na bezbednom mestu na svom računaru. Sa druge strane, digitalnim potpisom se nedvosmisleno garantuje: autorstvo poruke (potpisnik je autor poruke),integritet poruke (primljena poruka je identična poslatoj) ineporecivost (autor ne može da porekne sadržaj poruke i svoj potpis). Primenjeni sistem zaštite podataka koristi proverene i pouzdane algoritme enkripcije otvorenog koda koji su u širokoj upotrebi više od 30 godina. Aplikacija pruža mogućnost korišćenja postojećih e-mail naloga – javnih (poput gmail-a), provajderskih ili privatnih, i može se koristiti kao nezavisni webmail klijent sa širokim opsegom opcija za upravljanje porukama. Projekat je dostupan na adresi http://mailcry.com i njegovo korišćenje je besplatno. On predstavlja programerski doprinos Miloša Antonijevića, jednog od informatičkih stručnjaka angažovanih pri Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi na polju internet komunikacija, bezbednosti elektronskih poruka i odbrane elektronske privatnosti. Na tom polju, podsetimo, naša pomesna Crkva je u protekloj deceniji imala značajnu ulogu, pre svega u podizanju opšte svesti građana o pravu na privatnost, izdavanje više stručnih studija iz te oblasti i u pokretanju javnog diskursa na teme elektronske privatnosti. Izvor: Svetigora

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA