Kijev -- Petro Porošenko izdao je dekret kojim je naložio Vladi da se pripremi za eventualno privremeno zatvaranje 2.300 kilometara granice s Rusijom.
Dekret, koji je ukrajinski predsednik doneo posle pet meseci borbi na istoku zemlje između vojske i proruskih separatista, omogućava vladi da za vozila i pešake zatvori kopnene i pomorske prelaze. Odluka je doneta "u vezi sa stalnim mešanjem Ruske Federacije u unutrašnja pitanja Ukrajine", navodi se u dokumentu. Dekret predsednika Porošenka donet je dok je na snazi primirje, koje su u Minsku u subotu potpisali Ukrajina, proruski pobunjenici i OEBS, ali su pobunjenici, koji zahtevaju otcepljenje, potom odbili ponudu Kijeva da prigranični regioni dobiju poseban status. Ukrajinski predsednik Petro Porošenko naložio je donošenje "neodložnih mera" radi zaštite Ukrajine i jačanja njene odbrambene sposobnosti. Među tim merama je i nalog vladi da odmah pripremi i preda mu predlog zakona u vezi s odustajanjem od vanblokovskog statusa Ukrajine, kako bi ga uneo u skupštinsku proceduru, javio je danas Ukrinform. Ukrajinska državna agencija navodi da je ukaz o tome Porošenko potpisao juče i da mnoge njegove ključne tačke nose oznaku tajnosti. Pre svega, kao prioritetan nacionalni interes Ukrajine u oblasti spoljne politike za 2014. i naredne godine navodi se dalji razvoj odnosa strateškog partnerstva sa SAD, Evropskom unijom i NATO. Od Ministarstva inostranih poslova traži se da se neodložno obrati NATO-u s molbom da se sazove Severnoatlantski savet NATO-a i održe odgovarajuće konsultacije, da se obrati za hitne konsultacije stranama Budimpeštanskog memoranduma iz 1994. godine i vladama SAD i Velike Britanije s molbom za pružanje vojne pomoći Ukrajini. Od vlade se, navodi Ukrinform, traži da izradi nacrt generalnih direktiva za pregovore s Rusijom, da nacionalnu ekonomiju prevede na funkcionisanje u posebnim uslovima, da iznese predloge za primenu sankcija Rusiji i da osigura privremeno zatvaranje kontrolnih punktova na ukrajinsko-ruskoj granici. Takođe, Porošenko traži da se oslobode od poreza uvozni proizvodi namenske industrije, povećaju zarade vojnicima, a stambeno zbrinu porodice poginulih i ranjenih u borbama u oblastima na istoku zemlje. Navedeno je da je ukaz donet zbog "daljeg usložvanja situacije u oblasti nacionalne bezbednosti zbog oružane agresije Rusije", a da je cilj mera "neutralizacija aktuelnih pretnji nacionalnoj bezbednosti", navela je ukrajinska državna agencija.
Pročitajte još:
UNN je prenela izjavu ukrajinskog premijera Arsenija Jacenjuka iz SAD da je odluka o vanblokovskom statusu Ukrajine "umnogome recidiv sovjetske prošlosti". "Mi shvatamo da Ukrajina ne može da stupi u NATO, ali kako kaže Biblija - traži pa će ti se dati", rekao je Jacenjuk. Jacenjuk je 29. avgusta najavio da će vlada predložiti Vrhovnoj radi (skupštini) da ukine vanblokovski status Ukrajine i obnovi kurs ka učlanjenju u NATO. Rada je 2010. na predlog tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča usvojila zakon o principima unutrašnje i spoljne politike, kojim je proglašen vanblokovski status Ukrajine i isključen kurs ka evroatlantskoj integraciji zemlje. Zakon koji do sada važi predviđa osnovni princip spoljne politike po kom Ukrajina poštuje politiku nesvrstavanja u blokove, što znači da ne učestvuje u vojnopolitičkim savezima, već u modernizaciji i razvoju evropskog sistema kolektivne bezbednosti, nastavlja konstruktivnu saradnju s NATO i drugim vojnopolitičkim blokovima povodom svih pitanja od zajedničkog interesa. Izvor: B92