Do kraja ove godine Rusija će imati novu vojnu doktrinu, uslovljenu širenjem NATO-a, pitanjem protivraketne odbrane i situacijom u Ukrajini i oko nje, rekao je u intervjuu za Ria Novosti zamenik sekretara ruskog Saveta za bezbednost Mihail Popov.
Po njegovoj oceni, u poslednje vreme u svetu se povećao broj pretnji usmerenih prema Rusiji i to je direktno pokrenulo da se unesu izmene u aktuelnu vojnu doktrinu Moskve, usvojene pre četiri godine. - Ne sumnjam da će pitanje približavanja vojne infrastrukture zemalja-članica NATO granicama naše zemlje, između ostalog širenjem tog bloka, zadržati svoje mesto kao jedna od spoljnih vojnih opasnosti za Rusiju, rekao je Popov. Osim toga, još je izraženija težnja SAD i država-članica NATO-a da jačaju svoj strateški ofanzivni potenicijal. Popov je rekao da se radi, između ostalog, o razvoju globalnog sistema protivraketne odbrane, usvajanju novih strateških koncepcija upotrebe vojske, izradi novih sredstava oružane borbe, uključujući i hiperzvučno oružje. - To je povezano sa pojavom novih vojnih opasnosti i pretnji Rusiji, koje su se iskazale u događajima "arapskog proleća", oružanom konfliktu u Siriji, kao i u situaciji u Ukrajini i oko nje, kazao je Popov. On kaže da je protiv Rusije pokrenut informativno-propagandni rat bez presedana i da se formira "lik neprijatelja" od Rusije, dok se njen politički kurs posmatra kao nova pretnja NATO-u. - Sve činjenice svedoče o težnjama rukovodstava SAD i NATO da nastave liniju zaoštravanja odnosa sa Rusijom, rekao je Popov, dodajući da je u Rusiji svima jasna namera tih aktivnosti.
Zapad nema rešenje za Putina Zapad ne zna šta da radi sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom - pokušano je sve sem vojne sile, ali ništa nije promenilo Putinovu politiku prema Ukrajini, navode nemački mediji. Ni sankcije, ni politički pritisci ni pokušaji omekšavanja ruskog stava - ništa za sada nije pomoglo. EU sada priprema nove sankcije protiv Rusije, ali problem je u tome što i u Uniji malo ko istinski želi te sankcije - navodi Dojče vele. [caption id="attachment_398913" align="aligncenter" width="650"]
Vladimir Putin radi po svom (Foto: kremlin.ru)[/caption] Nemačka industrija, britanske banke ili poljoprivrednici iz Grčke strahuju za poslove koje imaju u Rusiji. Zemljama Unije koje su u krizi neophodan je ekonomski zamah, ali on je jedva primetan, a jedan od razloga za to je spor sa Rusijom. Problem je u tome što niko nije predvideo Putinove poteze. Zapad je bez ideje za rešenje, jer nije u stanju da se pozabavi "fenomenom zvanim Putin" - navodi Dojče vele. Protesti nisu pomogli, nije pomogla ni politička izolacija, ustupci, a na kraju ni sankcije. Koja sredstva su preostala?
Povezano:Rusija i Zapad – odnosi dovedeni do usijanja!Novorusija poručuje: Povucite vojsku i napravićete primirje!
Teoretski gledano, EU bi mogao uvesti dodatne sankcije poput smanjenja uvoza plina i nafte iz Rusije. To bi bio udarac na glavni izvor prihoda Rusije. Ali, pojedine države, poput onih na Baltiku ili Finske, u potpunosti su zavisne od ruskog gasa. A zima je pred vratima. Putina neće zaustaviti novi niz oštrijih sankcija EU, pa čak ni kada bi grupi G20 pošlo za rukom da još više izoluje Rusiju. Neki političari iz SAD smatraju da je jedini izlaz isporuka oružja Ukrajini. Ali, vojna opcija je neprihvatljiva za sve, jer bi Putin tek tada imao izgovor za invaziju. Izvor: Vesti onlajn