Iako mere štednje još nisu stupile na snagu penzioneri s čekom većim od 25.000 dinara traže da im ministar Vujović kaže da li će im umanjena primanja ikada biti vraćena.
Savez penzionera Vojvodine uputio je juče pismo ministru finansija Dušanu Vujoviću s molbom da im se kaže da li će vlada penzionerima kojima će od novembra biti umanjene penzije nadoknadi taj manjak i za koji period – dve ili tri godine. Od ministra Vujovića zatraženo je da sa sadržajem pisma upozna i predsednika vlade Aleksandra Vučića, od koga penzioneri očekuju pomoć, kaže Milan Nenadić, predsednik ovog saveza. – Pošto je penzija neotuđivo pravo svakog pojedinca i osnovno pravo svakog penzionera stečeno na osnovu godina radnog staža i uplaćenih doprinosa, penzioneri u Srbiji imaju pravo da primaju onoliku penziju koliku su zaradili. Sve što se traži od vlade jeste da poštuje to osnovno pravo svakog od 1,7 miliona penzionera – kaže on. Niko od njih, objašnjava, ne očekuje da će taj novac moći da se vrati sutra, ali bi svakako hteli da znaju da li na pare mogu uopšte da računaju, ili ne. – Ako je najavljeno da bi srpska privreda mogla da se oporavi od 2016. godine, onda treba reći i penzionerima, a njih nije malo, već 670.000, kada će država biti spremna da ih obešteti – objašnjava Nenadić. U pismu ministru Vujoviću, kaže on, zatraženo je da se osim ovog oduzetog dela, ovim penzionerima zaračuna i najniža kamata za godine za koje su dobijali umanjenu penziju. Tek tako „ispravljene penzije” mogu nastaviti da se usklađuju s rastom cena na malo, kako je to već zakonom propisano, ali je važno da osnovica penzije ne bude umanjena. – Procene su da bi to obeštećenje državu koštalo oko 200 miliona evra, onoliko koliko se očekuje da će se i uštedeti po osnovu najavljenog progresivnog umanjenja penzija za oko 670.000 penzionera s primanjima većim od 25.000 dinara – ističe on.
Pročitajte još:Ovo će biti minimalna cena rada od 2015.Neko u stečaj, neko u privatizaciju
Upitan šta penzionere čeka od 1. oktobra, kada bi penzije trebalo da im se drugi put ove godine usklade sa 0,5 odsto, Nenadić kaže, da sada od toga nema ništa, da će penzije koje su primili u aprilu nastaviti da primaju do daljeg. – Sreća je što inflacije ove godine skoro da nema pa penzije do decembra gotovo da i neće biti obezvređene, ali su zato prošle godine realno pale za pet procenata, a to penzionerima niko nije nadoknadio. Nerealno je očekivati da će inflacija moći još dugo da se drži pod kontrolom, što će opet značiti novo obezvređivanje penzija, navodi on. Nenadić podseća da je ovaj savez zajedno s Udruženjem sindikata penzionera Srbije najavio da će ukoliko se umanjene penzije ne nadoknade za neku godinu, penzioneri sigurno podneti tužbu Ustavnom i sudu u Strazburu i tražiti da im država vrati pare. – Baš kao što je slučaj s vojnim penzionerima koji su zbog izbegavanja vanrednog usklađivanja penzija za 11,07 odsto dobili spor protiv države i državu to danas košta oko 16 milijardi dinara. Tako će i ovi oštećeni penzioneri tražiti svoja prava na sudu – kaže on. Iako su se mnogi pitali, kada su vojni penzioneri tužili državu, koliko je to uopšte moralno, oni su tada, kao što i većina penzionera sada planira samo tražili svoja prava koja im garantuje Ustav i zakon, kategoričan je Nenadić. Izvor: Politika