VAŠINGTON – Prema najnovijem izveštaju Svetske banke, privreda Srbije će posle prošlogodišnjeg negativnog privrednog rasta od minus 2 odsto, ove godine registrovati negativni rast od minus 0,5 odsto, pri čemu je prognoziran rast svetske privrede od 3,0 odsto.
Prema izveštaju Svetske banke za region jugoistočne Evrope, Srbija će u 2016. zabeležiti privredni rast od 1,5 odsto. U zemljama našeg regiona Svetska banka ove godine očekuje privredni rast Hrvatske od 0,5 odsto u ovoj i 1,2 odsto u 2016. godini, za Crnu Goru predviđa privredni rast od 3,4 odsto, odnosno 2,9 odsto u narednoj godini, za Bosnu i Hercegovinu rast od 1,5 odsto u ovoj i 2,5 odsto u 2016. godini. BDP Makedonije će, prema projekcijama banke, porasti 3,5 odsto u 2015. i 3,8 odsto u 2016. godini, a Albanije 3,0 odsto u ovoj i 4,0 odsto u 2016. godini. U regionu će ove godine spoljna tražnja ostati ključni pokretač privrednog rasta, dok će potrošačko i poslovno poverenje ostati slabo zbog očekivane političke neizvesnosti, hronično visoke stope nezaposlenosti, ali i dalje slabašnog bankarskog sistema pogođenog visokim obimom nenaplativih zajmova. Nasleđeni problemi poput visokog fiskalnog deficita i javnog duga su, prema izveštaju Svetske banke, smanjili fiskalni prostor u jednom broju zemalja, naročito u regionu jugoistočne Evrope (Albaniji, Srbiji i Makedoniji), dok su dosadašnji napori tih zemalja za smanjenje javne potrošnje bili pre svega fokusirani na rezanje kapitalnih investicija, a ne na rešavanje strukturnih problema. Prema izveštaju Svetske banke, privredni rast u regionu Evrope i Centralne Azije je prošle godine bio niži od očekivanog, odnosno 2,4 odsto, kao posledica slabašnog oporavka u evrozoni i stagnacije u Rusiji. Procene su da će se rast u ovom regionu oporaviti na 3,0 odsto u 2015. godini, i na 3,8 odsto u periodu 2016/2017. godine.
Pročitajte još:Roskomnadzor apelovao na ruske medije: Karikature religioznog karaktera su govor mržnje
Svetska banka, takođe, prognozira ubrzanje privrednog rasta za zemlje u razvoju, koji će biti podstaknut padom cena nafte. Prema procenama te međunarodne institucije, rast BDP-a zemalja u razvoju će ove godine dostići 4,8 odsto, što je porast sa prošlogodišnjih 4,4 odsto, dok će u narednoj godini porasti za 5,3 odsto. Za svetsku privredu u celini banka prognozira rast od 3,0 posto u ovoj godini, od 3,3 posto u 2016. U 2017. bi on trebalo neznatno da uspori, na 3,2 posto. Oporavak je neravnomeran, konstatuju u SB-u, ukazujući na sve brži rast u američkoj i britanskoj privredi, koje beleže oporavak tržišta rada i nastavak blage monetarne politike. S druge strane, privredne aktivnosti u evrozoni i Japanu neprekidno posrću, pritisnute nasleđem finansijske krize. Pritom u SB-u upozoravaju da bi produžena stagnacija odnosno deflacija u evrozoni ili Japanu mogla da zakoči i svetski privredni rast. Kao jedan od rizika po globalni privredni rast izdvajaju i mogući pritisak niskih cena nafte na bilans zemalja-proizvođača dok bi zemlje-potrošači mogle od njega da imaju koristi. Izvor: Tanjug