BEOGRAD - Javni poziv za izbor privatizacionog savetnika za prodaju Telekom Srbija A.D. biće raspisan u naredne dve nedelje, a očekuje se da tender za prodaju te kompanije bude pripremljen do juna.
Kako je Tanjugu rečeno u Ministarstvu privrede, rok za prijavu konsultanata biće 25 dana od dana objavljivanja javnog poziva u „Službenom glasniku”, a rok za završetak posla biće, verovatno, tri meseca. Sve ovo će omogućiti da do juna ove godine bude pripremljen tender za prodaju „Telekoma”, kažu u Ministarstvu. Privatizacioni savetnik imaće zadatak da utvrdi koji model prodaje nacionalnog teleoperatera je najoptimalniji za državu, a zatim i da pripremi tender za prodaju „Telekoma”. U dokumentu koji izradi savetnik videće se šta je tačno to što se investitorima nudi, ali i koja je cena ispod koje se ova kompanija ne sme nuditi na tržištu, zaključuju u Ministarstvu. Ministarstvo privrede trebalo bi do juna ove godine da pripremi tender za prodaju Telekom Srbija, a javni poziv za izbor privatizacionog savetnika za prodaju tog akcionarskog društva biće raspisan u naredne dve nedelje. Javni poziv za izbor privatizacionog savetnika za prodaju Telekoma Srbija biće raspisan u naredne dve nedelje, rok za prijavu konsultanata biće 25 dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku, a rok za završetak posla biće, verovatno, tri meseca. Privatizacioni savetnik imaće zadatak da utvrdi koji model prodaje nacionalnog operatera je najoptimalniji za državu, a zatim i da pripremi tender za prodaju Telekoma. Praktično, preciziraju u Ministarstvu, u dokumentu koji izradi savetnik videće se šta je to tačno što se investitorima nudi, ali i koja je cena ispod koje se ova kompanija ne sme nuditi na tržištu. Telekom Srbija neće morati da poništi svoj paket akcija od 20 odsto vlasništva, koji je pre tri godine otkupio od grčke kompanije OTE, predviđeno je izmenama i dopunama Zakona o privrednim društvima koje će se sutra naći pred poslanicima. Prema važećem zakonu akcionarska društva, bez obzira da li su javna ili privatna, imala su rok od tri godine da, ukoliko poseduju više od 10 odsto sopstvenih akcija, sve što je preko tog procenta ponište. Razlozi za donošenje tih izmena Zakona po hitnom postupku zasnovani su na činjenici da sada važeći zakonski trogodišnji rok, čijim istekom je svako akcionarsko društvo, bez obzira da li je javno ili ne, a koje poseduje vise od 10 odsto sopstvenih akcija, obavezno da sve akcije koje poseduje, preko navedenog procenta poništi, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu privrede.
Pročitajte još:OTKRIVENO: Kolinda godinama ludela za Srbinom – šutnuo je i slomio joj srce!
U slučaju Telekoma Srbija, taj rok ističe 25. januara 2015. godine, preciziraju u Ministarstvu. Predloženim zakonskim rešenjima otklanja se obaveza poništenja sopstvenih akcija za čije sticanje su izdvojena značajna finansijska sredstva, a poništenjem sopstvenih akcija morao bi da bude smanjen osnovni kapital Telekoma, uz negativne posledice u finansijskim izveštajima te kompanije, kažu u Ministarstvu. To bi se, kako navode, negativno odrazilo i na imovinu Republike Srbije i brojnih malih akcionara kompanije. U Ministarstvu privrede podsećaju da je Telekom Srbija, kao akcionarsko društvo od posebnog značaja za Srbiju, kao i njegove brojne akcionare, građane, zaposlene i bivše zaposlene, čiji je značajan deo osnovnog kapitala 20 odsto, izražen kroz takozvane sopstvene akcije, koje je kompanija stekla realizacijom transakcije njihove kupovine od ranijeg manjinskog akcionara - grčke telekomunikacione kompanije OTE, početkom 2012. godine. Izvor: Tanjug