Najnovije

DS: Kreditni rejting Srbije zabrinjava

BEOGRAD - Demokratska stranka saopštila je danas da je posle devet godina istog rejtinga, pre godinu dana snižen je kreditni rejting Srbije za jedan rang, dok je javni dug od kada je Srpska napredna stranka došla na vlast povećan za više sedam milijardi evra.
Demokratska stranka ( Foto: DS )

Demokratska stranka ( Foto: DS )

Posle devet godina istog rejtinga BB- (od 2005. do 2013. godine), tačno pre godinu dana, u januaru 2014. godine agencija fIČ snizila je kreditni rejting Srbije za jedan rang, sa BB- na B+, precizira se u saopštenju. Početkom ove godine Agencija FIČ potvrdila je prošlogodišnji smanjeni kreditni rejting Srbije, a Srbija je svrstana u isti rang sa Republikom Kongo, Mozambikom, Kenijom, Mongolijom, Ruandom, Sejšelima i Dominikanskom Republikom, tvrde demokrate. Oni navode da je osnovni kriterijum za svrstavanje Srbije u ovaj rang zemalja sa visoko špekulativnim rejtingom veliko učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu sa tendencijom daljeg rasta, "ili kako to agencija FIČ definiše u svom izveštaju - Kretanje javnog duga Srbije ostaje izazovno, pšto se očekuje da će dug porasti na oko 80% BDP do 2016. godine, što je visoko iznad granice za rejting B- od 45% BDP“, objašnjava se u saopštenju. Navodi se i da je javni dug, kada je SNS došla na vlast iznosio 15,5 milijardi evra, a da je prema poslednjem objavljenom podatku Uprave za javni dug dostigao je 22,8 milijardi evra, što je povećanje javnog duga za preko 7 milijardi evra ili za neverovatnih 47%. Na dnevnom nivou javni dug se, ističe se, povećavao za preko 8 miliona evra. Podseća se da je Zakonom o budžetskom sistemu učešće javnog duga u BDP-u u Srbiji ograničeno je na 45%. Za razliku od javnog duga gde će se sigurno iskazati visok rast i u ovoj godini, prema oceni agencije FIČ u 2015. godini Srbija će nastaviti sa kontinuiranim padom i proizvodnje i potrošnje, upozoravaju u DS.
Pročitajte još:Francuska, Belgija i Nemačka postaju bure baruta!
Objašnjava se da će tako nastaviti da pada - izvoz automobila, domaća tražnja, privredna aktivnost, BDP, zaposlenost, zarade, kupovna moć, vrednost dinara, standard, pomoć socijalno ugroženima, broj stanovnika, sloboda medija... Ukoliko se obistine prognoze FIČ-a, a javni dug nastavi da raste ne samo da se ne mogu očekivati novi investitori, već će i oni koji su prisutni u Srbiji morati da zaštite svoj kapital i napuste Srbiju, zaključeno je u saopštenju Demokratske stranke. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA