BRISEL - Srbija je u protekloj godini ostvarila značajan napredak u evropskim integracijama, a prvoj polovini 2015. je očekuje otvaranje prvih poglavlja u pregovaračkom procesu i nastavak briselskog dijaloga Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa.
U januaru ove godine Srbija je formalno ušla u pregovore o pridruživanju EU, i mada nisu ispunjena očekivanja da će se bar jedno poglavlje otvoriti ove godine, u Briselu se očekuje da se to dogodi tokom šestomesečnog letonskog predsedavanja, koje počinje 1. januara 2015. "Uveravam vas da EU želi da Srbija uspe na evropskom putu", rekao je novinarima letonski ministar inostranih poslova Edgars Rinkevičs nakon sastanka Saveta za stabilizaciju i pridruživanje koji je pred kraj godine održan u Briselu. On je tom prilikom, govoreći i u ime visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini nabrojao šta Brisel očekuje od Beograda u narednoj godini. "Očekujemo da se proceš normalizacije odnosa sa Kosovom nastavi i da se svi postignuti dogovori primene", ukazao je šef letonske diplomatije i dodao da Srbija treba da nastavi sa strukturnim reformama i da progresivno usklađuje svoju spoljnu politiku sa evropskom. Državni sekretar u ministarstvu spoljnih poslova Italije, koja je predsedavala EU tokom druge polovine 2014, izjavio je nakon poslednjeg ministarskog sastanka EU ove godine da šefovi diplomatija EU nisu postigli konsenzus o otvaranju poglavlja. "Mi se nadamo i verujemo da će se to dogoditi početkom sledeće godine", rekao je novinarima Sandro Goci. I novi izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, Nemac škotskog porekla Dejvid Mekalister je u nedavnom intervjuu za Tanjug rekao da je otvaranje prvih poglavlja "stvar meseci". Mekalister, koji je na mestu izvestioca EP zamenio Jelka Kacina, svoj prvi nacrt izveštaja o napretku Srbije podneće Spoljnopolitičkom komitetu Parlamenta 19. januara, a on će nakon dva kruga debate sa amandmanima biti usvojen na plenarnoj sednici u martu. Tanjugovi diplomatski izvori u Briselu kažu da će na insistiranje Nemačke i Velike Britanije prvo biti otvoreno poglavlje 35, koje se odnosi na normalizaciju odnosa sa Kosovom, a odmah zatim i poglavlje 32 o kontroli javnih finansija.
Pročitajte još:EU u panici: Kriza u Grčkoj će izazvati haos u uniji kažu njeni zvaničnici!
Ukoliko Srbija uloži dodatne napore na ispunjavanju obaveza iz Briselskog sporazuma, odluku o tome ministri bi mogli da donesu na sastanku koji je zakazan za 9. i 10. februar, a postoji i šansa da se do polovine godine otvore i poglavlja 23 i 24 koja se odnose na pravosuđe i osnovna prava, kažu isti izvori. U prvoj polovini februara očekuje se i nastavak dijaloga Beograda i Prištine na visokom političkom nivou na kome će prvi put umesto Ketrin Ešton posredovati Mogerini. U dijalogu će 8. i 9. februara u svojstvu šefa delegacije Beograda, takođe prvi put, učestvovati premijer Aleksandar Vučić, kao i prvi potpredsednik Ivica Dačić, dok će sa suprotne strane sedeti novi premijer Kosova Isa Mustafa i potpredsednik kosovske vlade Hašim Tači. Prvi meseci dolazeće godine biće zahtevni i za šeficu srpskog tima za pregovore o pridruživanju Tanju Miščević, koja je prošlu godinu provela koordinirajući radne grupe za proceš skrininga, koji je tehnički složen deo priprema za otvaranje poglavlja. Ministarski savet EU je na svojoj poslednjoj decembarskoj sednici visoko ocenio pripremljenost srpskih timova tokom ovog procesa, što je ušlo i u zvanične zaključke tog tela. Srbija je u 2014. uspešno završila skrining za 26 od ukupno 35 poglavlja, a Miščević je izjavila da će ceo proces biti završen već u martu. Miščević je na nedavnoj sednici Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije rekla da komentari Evropske komisije na akcione planove za poglavlja 23 i 24 govore o značajnom unapređenju, da se ide ka dobrom kraju, ali da još treba usklađivati oba akciona plana. Izvor: Tanjug