Pri kraju obnova sedamnaest kuća u jedinom sremskom selu koje su tokom maja pogodile poplave. Još nije rešeno pitanje štete na poljima. Mnogi i dalje u pomoćnim objektima.
Prvi utisak kada se uđe u Jamenu, selo na Savi nedaleko od Šida i granice sa Hrvatskom, jeste da celo mesto podseća na veliko gradilište. Oko crkve u centru stoje gomile građevinskog materijala, a obnova dvadesetak kuća koje su bile u najgorem stanju posle majskih poplava privodi se kraju. Meštani, koji su mesece proveli u privremenom smeštaju, kod rođaka, u raznim pomoćnim objektima, ili pod šatorima, nadaju se skorom useljenju. Kako i ne bi, kad se radi čak i u tmurnim januarskim danima... Situacija pre osam meseci bila je sasvim drugačija. Jamena je bila jedino poplavljeno selo u Sremu. U njega se ulazilo samo terenskim vozilom ili čamcem, a prva asocijacija po ulasku bila je slika katastrofe. Na uzvišici usred sela sakupila se stoka puštena iz štala i obora, a evakuisane meštane zamenili su vatrogasci, spasioci, policajci... Dok sa predstavnicima opštinske vlasti iz Šida obilazimo radove na novim montažnim kućama, Miodrag Starčević, predsednik Saveta mesne zajednice u ostavci, objašnjava da je situacija mnogo bolja, ali da ima još mnogo nerešenih problema. - Imali smo ukupno 17 kuća koje su morale da budu srušene i sada se, uz pomoć Pravoslavne crkve, EU, i humanitarnih organizacija privodi kraju njihova obnova - priča Starčević. - Naravno, mora se imati u vidu da je od 347 kuća u selu tek nekoliko prošlo bez oštećenja. Naravno da seljani nisu bili zadovoljni kategorizacijom, tako da je i tu bilo teških reči. Mnogi me pitaju koliko je pomoći stiglo u selo, ali taj odgovor niko nije dobio. U selo je pomoć stizala iz svih izvora, i sa svih strana, a još uvek stiže, u hrani, u građevinskom materijalu, novcu... Iz pokrajinskih robnih rezervi i dalje dobijamo hleb i pakete hrane. Starčević, međutim, napominje kako se 95 odsto meštana bavi poljoprivredom, a da je čak 80 odsto od 2.700 hektara atara Jamene stradalo u poplavama. - Pokrenuli smo pitanje štete na poljima, kada nas je, pre oko dva meseca, posetio premijer, ali to pitanje još čeka na rešenje - ukazuje Starčević dok obilazimo kuću Danice i Boška Đukanovića. - Nadam se da će i to pitanje uskoro biti rešeno... U dvorištu Đukanovića, pored nove kuće, još stoji šator, poklon humanitarne organizacije. U njemu je, kako kaže Danica, malo spasenog nameštaja iz starog domaćinstva koje je odnela Sava, u selo pristigla s leđa, iz Hrvatske, gde je probila nasipe. - Hvala Bogu, još malo pa se useljavamo - ne krije zadovoljstvo Danica. - Bili smo evakuisani u Šid, pa smo bili kod kćerke, a onda u ovoj dvorišnoj kućici... Sad ćemo u novo i čisto. Zadovoljstvo ne krije ni Dušan Sarap, traktorista iz zemljoradničke zadruge, koji će sa ženom i ćerkom uskoro useltiti u novu kuću, jedinu sa lomljenim krovom. - Još smo u pomoćnom objektu, koji je za sve pre nego za život - kaže Sarap, dok sa opštinarima i predsednikom Mesne zajednice dogovara mesto za septičku jamu. - Srećom, sada se i to privodi kraju. Hvala mnogo donatorima. Sada ćemo moći da živimo kao ljudi...
Kanali
Glavni prioritet nam je, da uz pomoć pokrajinskih vlasti, revitalizujemo kanale za odvodnjavanje i navodnjavanje u ataru Jamene - kaže Đorđe Tomić, pomoćnik predsednika opštine Šid. - Nije rešenje da saniramo objekte u selu, a da samo selo ne možemo da sačuvamo od poplave, ako ona zapreti. Upravo zbog toga veoma su važni ovi kanali.
Ostavka saveta mesne zajednice
Ceo Savet Mesne zajednice Jamena, kako objašnjava Starčević, kada je prošlo najgore, podneo je ostavke. - Radili smo najbolje što smo mogli, a od svih stanovnika, imali smo pomoć samo njih desetak - ogorčen je Starčević. - Uz to, stalno nas je pratila priča o zloupotrebama. Zbog toga, podneli smo ostavke i, naravno, niko od nas se nije ponovo kandidovao, a izbori su u ponedeljak.
Pročitajte još:NAJPOTRESNIJA ISPOVEST U SRBIJI: Tata je umro, a mama prestala da se leči jer nemamo ni za hleb!ČOMSKI: Sudbina Balkana zavisi od sukoba Rusije i Zapada
Izvor: Večernje novosti