DAVOS - Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da je u otvorenom razgovoru sa potpredsednikom Evropske komisije Fransom Timermansom zatražio da mu se iznesu konkretne primedbe šta je to što je Srbija pogrešno uradila kada je reč o zakonskim aktima koji regulišu pitanje slobode govora.
Reč je o pitanjima zbog kojih, kako je primetio premijer, neretko dolaze primedbe iz pojedinih partija i nekih krugova. "Rekao sam da sam spreman da mi potpuno otvoreno i konkretno kažu šta je to što smo pogrešili, koji su zakonski akti koje nismo dobro rešili po pitanju slobode izražavanja, slobode govora i mislim da smo se dobro razumeli", rekao je Vučić za televiziju B92 i dodao da vlast u Srbiji ni od koga i ništa ne krije, već da samo traži da, kako je rekao, "imamo pravo na naš odgovor kada smo napadnuti i ništa više od toga". Dodao je da je Timermans pohvalio ekonomske reforme koje sprovodi Vlada Srbije. "Srbija na svakom mestu u Davosu dobija čestitke i pohvale za hrabre ekonomske reforme, a retkost je da to neko sam sprovodi u delo bez pritisaka iz EU i MMF-a", rekao je Vučić u izjavi za TV B92. Srbija je, kazao je, na dobrom putu, ali bi "izvanredna vest" bila i kada bi se ostvarila prognoza EBRD-a da uprkos merama fiskalne konsolidacije imamo pozitivan rast u 2015. godini. Premijer je na marginama Svetskog ekonomskog foruma u Davosu razgovarao i sa čelnicima Gugla koje je, kako je rekao, pozvao da se "instaliraju u Beogradu". "To bi bilo veliko čudo, ali mislim da ćemo imati određene zajedničke projekte. Da li ćemo u tome da uspemo to je pitanje i za čelnike Gugla", rekao je premijer. Govoreći o problemu koje je proizveo rast švajcarskog franka, Vučić je rekao da veruje da će početkom sedmice država izaći sa nekakvim olakšicama za građane koji su zaduženi u toj valuti. On je, međutim, ukazao da svi moraju da znaju da to nije obaveza države, da to nije posao vlade i da država ne sme da bude ugrožena. "Hoću da imamo zdravu ekonomiju, zdrave banke, a ne više bolesne banke, da na kraju svake godine moramo 100 miliona da dokapitalizujemo, 100 miliona od naroda da uzmemo. Jedan je razlog pritisak na banke, a drugi razlog to što smo imali tajkune koji su zajedno sa političarima uzimali kredite koje nikada nisu vraćali", naveo je Vučić. Upitan kakve će biti olakšice za građane koji su zaduženi u "švajcarcima", Vučić je rekao da je to pitanje dogovora sa poslovnim bankama i da će Narodna banka voditi glavnu reč.
Pročitajte još:Vučić: Srbija nije marioneta RusijeVučić: Nema nikakvih nagrada na nebu, ali…DSS: Vučić stvara lažnu sliku o stanju u Srbiji
Izvor: Tanjug