Predsednik parlamenta Novorusije Oleg Carev dao je ekskluzivni intervju za portal Ridus, u kome je objasnio zašto oni koji vuku konce u ambasadi SAD u Kijevu, zajedno sa Turčinovim, Jacenjukom i strašnim oligarhom Kolomojskim, iz sve snage žele da vide Porošenka zbačenog.
Intervju prenosimo u celosti:
Rekli ste da inostrani pokrovitelji Porošenka pripremaju njegov pad. Zašto on nije zadovoljio predsednika SAD? U američkoja ambasadi postoje tri grupe koje rade na Ukrajini. I, iako se i one takmiče za uticaj na politiku, baš kao što se i lokalne elite takmiče za naklonost SAD, oni su saglasni da Porošenko treba da se zameni.
Pre svega, on ima dobre odnose sa ruskim ambasadorom Zurabovim i profitabilan biznis u Lipecku. Postoje i drugi faktori koje ne želim da navedem kako ne bi dodatno komplikovao situaciju. Drugo, Porošenko je rad da zaključi mir sa Donbasom, dok je Americi potreban rat. Ne zato što ga grize savest zbog nevino ubijene dece, već što shvata da će u miru imati više snage. Onda bi postao druga najvažnija politička figura u Ukrajini, pošto vrh zauzima američki ambasador. Za vreme vojne operacije glava MUP-a Avakov ima prednost. Avakov je štićenik Turčinova i Jacenjuka, koji su Porošenkovi konkurenti. Zatim, tu je Kolomojski, koji je formirao celu vojsku na istoku zemlje od kriminalnih elemenata, koji ne primaju narađenja od Kijeva. Porošenko može da se bavi svojom konkurencijom samo u miru.
Koje su nesuglasice između Porošenka i Jacenjuka, Turčinova, Kolomojskog? Porošenko je u sukobu sa Jacenjukom i Turčinovim od kako je Jacenjuk postao premijer, i počeo da zarađuje mnogo novca koji ni sa kim nije hteo da podeli. Porošenko razume da jedan od njih (ili Jacenjuk ili Turčinov) mogu zauzeti njegovo mesto. On je učinio sve da isključi Jacenjuka iz političkog tima. Ali je DŽejms Bajden doleteo i insistirao na velikoj koaliciji. Igra se od tada nastavlja. S jedne strane Jacenjuk je želeo koaliciju bez Porošenka, s druge strane, Porošenko je hteo koaliciju bez Jacenjuka. Kolomojskom su potrebni resursi da poboljša svoje poslovanje, pošto je u teškoj situaciji. Ali Porošenko mu nije dozvolio refinansiranje, koje je dobio samo jednom, što je ranije zbog manipulacija dovelo do skoka nacionalne valute. Uzgred, u ovom trenutku se kurs grivne drži samo zato što su sve menjačnice zatvorene. Postoji kurs, ali dolare možete kupiti samo od „gazda“. Stvarni devizni kurs je za 30-40% veći nego što ga država priznaje. Kolomojskom je očajnički potreban novac, a nije ga dobio. Zato je u sukobu sa Porošenkom. I, verujte mi, ja dobro znam Kolomojskog. Ako smatra da je takav sukob nemoguć, on ne bi ni ušao u njega. Kolomojski smatra Porošenka veoma slabom figurom. Porošenko nema na koga da se osloni. Amerikanci ga ne vole, kao ni domaća konkurencija. Dakle, predsednik je u kritičnom položaju. Ulozi su veoma visoki. NJegovi konkurenti žele da ga ga zbace oružanom pobunom, a možda i da ga jednostavno ubiju. Za njega ulog nije ni novac, već život.
Kako se Porošenkovi protivnici pripremaju? Arsenij Jacenjuk već održao zatvoreni sastanak sa Avakovom i nekoliko poslanika. On ih je zadužio za organizovanje informativne kampanje protiv Porošenka, koji mora biti krivac za ekonomsku katastrofu. Šta više, oni će okriviti predsednika za slabljenje grivnie, neuspeh vojne operacije u Donbasu, a takođe i za imenovanje stranaca na ministarska mesta. Avakov je uverio sve da će sa medijima podeliti informacije prikupljene prisluškivanjem Porošenka i drugih prikupljenih tajnih informacija.
Na internetu kruži verzija da će u jednom trenutku Ukrajina pretrpeti ekonomski kolaps, a da će se sadašnji režim u Kijevu jednostavno raspustiti. Kako to komentarišete? Stvari se ne događaju same od sebe. Nema razloga za optimizam. SAD imaju mnogo scenarija. Pre svega, oni su stvorili čitavo mnoštvo lojalnih političara. Kada pro-američki Porošenko ode, on će biti zamenjen pro-američkim Turčinovom ili Jacenjukom. Ili gradonačelnikom Lavova Sadovim ili nekim drugim. Oni su svi pro-američki nastrojeni. Ne postoje ne-proamerički političari sposobni da dođu na vlast. Klupa je dobro zaštićena i da sprovede volju SAD. Tokom rata u Vijetnamu, pro-američke vlasti te zemlje su promenjene mnogo puta. Ali rat se nastavio. Svaki novi lider je odbio odgovornost za neuspehe ranijih, a ciklus se nastavio bez pauze. Rat je prestao tek kada je komunistički Sever pobedio. Na to nije uticala ni politička situacija ni vojna ni ekonomska.
Da li takođe postoji nekoliko scenarija za Donbas? Apsolutno. Prvi scenario je vojna konfrontacija, koja pokazuje svoje slabosti. Ali ukrajinske vlasti su verovale da su imale dovoljno vojne snage da prevaziđu otpor LNR / DNR. Oni su razmatrali dve varijante: kompletnu eliminaciju nas- „separatista“ ili, ako to ne uspeju, zauzimanje tri četvrtine Donjeca i izolaciju LNR i DNR jedne od druge. Ali to nije išlo tako. Oružane snage Novorusije su pružile otpor i sada napadaju Avdevku i Peski kako bi se zaustavilo granatiranje Donjecka. Ukrajinski vojska je u panici. Put iz Donjecka ka Kijevu je pun vozila, nacionalisti beže sa svojim plenom. Nešto slično se odvija i u Mariopolju. Drugi scenario je ekonomska izolacija Donbasa. LNR i DNR ne mogu da vode svoje ekonomije bez podrške. Rusija će biti primorana da pomogne, a onda se suočava sa izborom. Ako pomogne, Rusija će biti kažnjena za vojnu pomoć, ako ne zbog toga, zbog ekonomske podrške. Upravo sada niko od ukrajinskih političara govori o miru i vraćanju dobrosusedskih odnosa sa Rusijom. Oni razumeju da će SAD kontrolisati situaciju još neko vreme i zbog toga koriste anti-ruske parole samo da bi preživeli. Međutim, neki od mojih kolega poslanika će svoje porodice iz Kijeva poslati u inostranstvo ili u druge gradove, jer ne žele da pate u vakumu vlasti koji će nastati u slučaju državnog udara.
Ukrajinska tragedija će nastaviti da bude na naslovnim stranama dugo vremena? Rusija se nije umešala u ukrajinsku politiku preko 20 godina. Amerikanci i Evropljani su potpuno slobodno radili u toj zemlji. Uložili su milijarde dolara. Stvorili su 5 hiljada nevladinih organizacija, 150 hiljada radnika prima platu. To je cela vojska koja je poslušala naređenja i stvorila Majdan kad je bilo najpotrebnije. Rusija je radila sa pojedinim članovima elite, ne obraćajući pažnju na javno mnjenje. A ti predstavnici nisu uvek obavili svoje dužnosti zbog njihovih ličnih osobina. To je bila velika greška. Takođe, kada je formiran ZND, Rusija nije preduzela mere rada na teritoriji susednih država. To znači da Rusija već dugo nije imala sposobnost da utiče na javno mnjenje u zemljama ZND. Zato sada ne smemo dozvoliti da stvari idu same od sebe. Fašistički režimi u Latinskoj Americi su preživeli decenijr uz podršku SAD. Politički protivnici su eliminisani, odredi smrti su delovali, mase su patile u siromaštvu, privreda je bila uništena, ali niko nije mogao ništa. Dakle, Porošenko će biti svrgnut, ali mirno građanstvo će nastaviti da umire … Sporazum iz Minska se ne sprovodi, sastanak „Normandijske četvorke je otkazan … Upravo sada Rusija pokušava da uspostavi neku vrstu odnosa sa Porošenkom. Ali ako on bude svrgnut, to će biti sasvim drugačija zemlja. Još veći rusofobi će doći na vlast, hard-kor američkr marionete koje nemaju veze sa Rusijom. Porošenko o svom predsedništvu govorio još tri godine pre dolaska na vlast. Bio je u Moskvi, susreo se sa uticajnim ljudima. Porošenko je, kao što se možda sećate, bio ministar spoljnih poslova, ima odlične kontakte. Znam da je prevrat planiran za godišnjicu Majdana. Dana 15. februara će se održati nacionalna skupština u Kijevu. I sasvim je moguće da će se oko 8 uveče to pretvoriti u oružani napad na predsedničku administraciju, kao što se to desilo kada je predsednik bio Janukovič. Porošenko razume rizike savršeno dobro. On je već osnovao radnu grupu da spreči puč. Članovi te grupe su visoko postavljeni službenici „ministarstava sile“ i one članovi uprave koji nadgledaju strukture moći.
Pročitajte još:Kijev je pred gubitkom Debaljceva, a to može izazvati turbulencije u samom KijevuPutin: Crvena armija je spasila narode Evrope i svet od uništenja
Izvor:fortruss.blogspot.com Prevod:
evroazija.info