BEOGRAD - Američki poslovni svet zainteresovan je za ulaganja u zapadni Balkan, ali za veći angažman američkog kapitala potrebno je temeljno sprovodenje tržišnih i pravosudnih reformi u svakoj od zemalja jugoistočne Evrope, izjavio je američki senator Kristofer Marfi.
Interesovanje kompanija iz SAD za zapadni Balkan bila je jedna od tema na jučerašnjem skupu u Nemackom maršalovom fondu na kom je Marfi odgovarao na niz pitanja o američkoj politici prema jugoistocnoj Evropi, prenosi Glas Amerike. "Američki ulagači su spremni da investiraju u različite industrijske sektore, ali pod okriljem efikasne vladavine prava i vidljive predanosti borbi protiv i poslednjeg traga korupcije u tim zemljama. Tamo gde vlasti budu uspešno pružale pravnu bezbednost stranom investitoru, američki biznismeni će vrlo rado doći", rekao je Marfi. Demokratski senator se zalaže za energetsku nezavisnost zapadnog Balkana, naročito u odnosu na Rusiju. Posle otkazivanja projekta izgradnje Južnog toka, energetska situacija je otežana, navodi Marfi. On je, međutim, ponudio neka dugoročnija rešenja: "Amerika sve više izvozi tečni gas i naftu i mogla bi da postane alternativni snabdevač na području Balkana. Tačno je da je potrebno rešiti transport američkih energentata do Balkana, ali već su toku pregovori o izgradnji potpuno novog terminala u Hrvatskoj”. Postoji i mogućnost razvijanja domaćih energetskih resursa, u čemu bi SAD takođe bile spremne da pomognu, nastavio je Marfi.
Pročitajte još:Cipras će tražiti od Nemačke 200 milijardi evra odštete za Drugi svetski rat
"Bilo da je reč o obnovljivoj energiji, naftnim izvorima, geotermičkim izvorima, pa čak i o mogućoj eksploataciji nafte iz škriljaca u samom regionu. Evropljani oklevaju da se bave takvom tehnologijom, međutim uspeh eksploatacije nafte i gasa iz škriljaca u Americi nije samo u malim troškovima proizvodnje, već i u tome što je ekološki bezbedna. Američka tehnološka pomoć je na raspolaganju", dodao je on. Marfi ne isključuje ni nuklearne elektrane, poput one koju kompanija Vestinghaus gradi u Bugarskoj. Izvor: Tanjug