Najnovije

Rusija i dalje ima mnogo poluga uticaja na Ukrajinu

"Bez obzira na to što se 2014. godine Rusija suočila sa teškoćama u ekonomiji i zapadnim sankcijama, kao i pokušajem izolacije, SAD ne treba da smatra da će ovi faktori umanjiti aktivnost Moskve na međunarodnoj areni", smatra komentator Nešnal interesta Nikolas Gvozdev.
Odmeravanje (Foto: hellasforce.com)

Odmeravanje (Foto: hellasforce.com)

Ruski predsednik Vladimir Putin ima varijante delovanja, i ako Vašington zaista želi da ga pretvori u izopštenika na međunarodnoj areni, američke vlasti će morati da dobiju podršku za to od lidera čitavog niza zemalja, između ostalog Francuske, Kine, Japana, Indije, Kazahstana i drugih. Pored toga, Amerika će morati da razmisli i koliko je spremna da uloži u podršku ukrajinskog predsednika Petra Porošenka, i da uporedi željene rezultate sa objektivno dostižnim ciljevima, piše u članku. Prema mišljenju autora, u 2015. godini za Rusiju će biti glavno siticanje prethodne „slobode manevara“ i ona će to težiti da postigne najverovatnije zaštitom svojih interesa po ukrajinskom pitanju, minimalizacijom štete od pogoršanja odnosa sa Zapadom, realizacijom „evroazijskog sna“ i jačanjem položaja u Aziji. U rusiji i dalje ostaje mnogo poluga uticaja na Ukrajinu. Pored toga, aktuelna politička sitaucija tamo je nestabilna. Rusija će biti zainteresovana da stavi akcenat na neispunjena obećanja koja su ukrajinske valsti dala na Majdanu, a takođe su dale i zapadne vlade, smatra Nikolas Gvozdev. Još jedan prioritet u spoljnoj politici Rusije u 2015. godini biće makar delimično pobošanje saradnje sa Zapadom. Glavni argument za normalizaciju odnosa između Rusije i EU biće to što konflikt strana u ukrajinskom pitanju šteti njihovim ekonomija, smatra autor. Ipak Rusija ni u kom slučaju neće odustati od daljeg razvoja odnosa sa Kinom. Moskva i Peking vide ogromnu korist u bilateralnoj saradnji – RF je našla još jedno tržište za plasman energenata, a Kina je zainteresovana za to da njene severne i zapadne granice budu zaštićene Rusijom, koja je u stanju da se suprotstavi Zapadu. Glavno za RF je sa uspostavi balans u odnosima sa tako ozbiljnom silom kao što je Kina, piše Nikolas Gvozdev. Svojevrsni test za odnose Vladimira Putina i lidera Kine Si Đinpinga biće to da li će Moskva uspeti da smanji napetost između Pekinga i Delhija. To može da pruži Rusiji mogućnost da realizuje svoje ambiciozne projekte, između ostalog da osigura direktne isporuke energenata u Indiju, kao i da u izvesnoj meri oslabi saradnju između Indije i SAD, stoji u članku. Konačno, smatra Gvozdev, 2015. godine Rusija će nastaviti da populariše svoj evroazijski projekat i aktivizira evroazijsku integraciju, koja je postradala zbog sitaucije u Ukrjaini i ekonomskih problema u RF.
Pročitajte još:Sankcije razotkrile petokolonaše u RusijiGlazjev: Amerikancima je potreban Četvrti svetski rat kako bi razorili RusijuGalup: Građanima SAD najveći problem Bela Kuća
Izvor: Glas Rusije

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA