Pregovarački timovi Beograda i Prištine načelno su se dogovorili na koji način će uzajamno biti priznavane univerzitetske diplome, ali je tekst Sporazuma ipak vraćen na dodatno usaglašavanje. Sporazum o međusobnom priznavanju objavljen je kasno u sredu veče i na sajtu Kancelarije za Kosovo i Metohiju. U četvrtak ujutru je, međutim, povučen na doradu, i to na zahtev sve tri strane - Brisela, Beograda i Prištine.
Konačna verzija biće usaglašena na prvom narednom susretu u Briselu, na ministarskom nivou. Prva verzija dogovora postignuta je još 2011. godine. Zaključci koji su nakratko bili objavljeni kažu da u obostranom priznavanju diploma mora da posreduje Evropska univerzitetska asocijacija (EUA). Sa sertifikatom EUA dalje će ići u proceduru koja, bar u Srbiji, važi i za univerzitetske dokumente iz svih ostalih zemalja. Za nostrifikaciju radi nastavka školovanja biće zaduženi fakulteti, a za priznavanje radi zapošljavanja ENIK/NARIK centar, koji je ministar dr Srđan Verbić otvorio u četvrtak u Ministarstvu prosvete. "Potrebno je da međunarodna institucija utvrdi validnost tih diploma, a to je dogovarano i u Briselu. Kada to imaju, biće priznavane na isti način kao i isprave sa svih kredibilnih univerziteta na svetu", rekao je Verbić na otvaranju centra. A sporazum predviđa da procedura priznavanja, kada EUA izda sertifikat, ne traje duže od 90 dana i ne košta više od 50 evra. Profesionalno priznavanje će se smatrati dovoljnim za zapošljavanje, čak i u državnim organima. Akademsko priznanje će biti potrebno samo za nastavak studija. Biće formirana zajednička grupa koja će pratiti sprovođenje, a ponovna primena da počne do kraja meseca. Priznavanje diploma po ubrzanom i jednostavnijem postupku, stečenih ne samo u Prištini, nego bilo gde u inostranstvu, novina je u Srbiji. U četvrtak otvorenom ENIK/NARIK centru će se po ceni od 3.500 dinara, uz elektronsku prijavu i zakazivanje, priznavati diplome stečene u inostranstvu, za potrebe zapošljavanja. Nostrifikacija za dalje školovanje ostaje na univerzitetima. "Bila je to dugotrajna i skupa procedura sa neizvesnim krajem, ali će sada čekanje biti maksimalno 90 dana. Kada se jednom verifikuje neki studijski program, to će važiti i za sve naredne studente", ocenio je Verbić. Zajednica pravnih fakulteta usprotivila se automatskom priznavanju diploma, jer pravnici školovani u inostranstvu ne poznaju zakone i pravni poredak naše zemlje. Oni su predložili ispite koje svako mora da položi da bi sa stranom diplomom radio kao pravnik u Srbiji, ali to nije usvojeno. U Ministarstvu kažu da je na poslodavcu koga će i sa kojom diplomom da zaposli. "Svugde u svetu diploma Pravnog fakulteta podleže posebnoj verifikaciji matične države. U Grčkoj se polažu čak 24 ispita razlike", kaže dekan pravnog fakulteta UB prof. dr Sima Avramović.
Pročitajte još:PREDSEDAVAJUĆI OEBSA DAČIĆ: Misija u Ukrajini pokazala relevantnostVučić: Dosta razloga za izbore, odluka do 15. oktobra
Izvor: Večernje Novosti
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.