U mnoštvu zdravstvenih metoda, koji se primenjuju uz klasičan vid lečenja, aromaterapija je jedna od najdelotvornijih. Efikasno popravlja fizičko i psihičko zdravlje i to na prijatan način, bilo da se primenjuje preko kože ili se preparati udišu.
O njenim prednostima za „Život plus“ govori aromaterapeut Lejla LJubenković iz Strukovnog udruženja za razvoj i promociju profesionalne aromaterapije "Aroma Tea": - Ovaj vid lečenja se bazira na upotrebi etarskih biljnih ulja, u cilju prevencije, dijagnostikovanja i terapije zdravstvenog problema. Lekovita svojstva esencijalnih ulja su nepresušna, ali je potrebno detaljno poznavanje svih biljaka, koje čine bazu ili prave jedinjenje sa glavnom biljkom. Komponente svakog eteričnog ulja bi trebalo da se skladno dopunjuju jer samo tako dovode do željenog efekta. Svako eterično ulje ima specifičnu lepezu delovanja.
Šta je ključno za aromaterapiju? - Aromaterapija poštuje holistički princip, eteričnim uljima se deluje na četiri nivoa, na fizički, duhovni, mentalni i energetski. Zato je ona komplementarna klasičnoj medicini koja glavnu pažnju pridaje fizičkom nivou. Merljiva je zbog merljivosti eteričnih ulja i sa preciznošću se zna šta u svom sastavu preparati sadrže i kakvo deluju. Pokriva širok dijapazon zdravstvenih problema, od glavobolja i drugih vrsta bolova, preko nesanice i hormonskih poremećaja do menstrualnih i postmenstrualnih tegoba...
Da li pre terapije postoji priprema pacijenta? - Pacijent bi trebalo da donese svu dokumentaciju iz oblasti klasične medicine, od laboratorijskih analiza do ostalih izveštaja. Aromaterapeut dodatno pravi anamnezu, takozvanu kartu koja obuhvata sve ključne detalje vezane za njegovo stanje, od načina života i ishrane, statusa, odnosa u porodici... Posmatra se, odnosno "čita" držanje tela, leva i desna strana. Položaj tela jasno poručuje šta se kod pacijenta zbiva. Na primer, rame nosi brigu, ako je desno spušteno, postoji nezadovoljstvo vezano za posao i autoritete. Levo rame ukazuje na emotivno stanje. Nabildovana osoba u gornjem delu tela ima potrebu za pozicioniranjem u društvu ili na privatnom planu, koju nije u stanju da realizuje. Telo je kroz vrat, preko glave, fizički povezano sa duhovnim i energetskim aspektom. Međutim, često postoji blokada informacija, čiji se protok odvija kroz vrat, pa bol u tom delu to i pokazuje. To je najčešće u situacijama kada se osoba ne slaže sa dešavanjima na poslu ili u privatnom životu, a nema dovoljno snage i sigurnosti da to kaže. Ukoliko takvo stanje potraje, bol postaje hronični. Na sličan način može da se "vidi" i loš krvotok, emotivno nezadovoljstvo, psihička labilnost... Isto je i sa upornim glavoboljama ili reumatoidnim artritisom. Uvek se traži skriveni uzrok koji je do takvog stanja doveo.
Kako se otkriva uzrok zdravstvenih tegoba? - Kroz duhovno - energetski aspekt dolazi do promene fizičkog stanja. Ako se javlja bol, treba utvrditi učestalost i trajanje. Isto je i sa nesanicom, patnjom i drugim neprijatnim stanjem. Tek kada dobijemo sve odgovore, možemo da izaberemo odgovarajuće eterično ulje. Ono koje će delovati na primarni problem, ali i na prateće uzroke koji su doveli do tegoba. Eterična ulja su, zapravo, masne tečnosti složenog hemijskog sastava, u kojima se nalazi i do 500 hemijskih spojeva. Zbog takve složenosti podložna su zloupotrebi.
Kako se prepoznaje kvalitetno eterično ulje? - Svako eterično ulje mora da poseduje hromatološku analizu, odnosno izdvojene hemijske spojeve koji se u njemu nalaze. Da bi bio siguran, korisnik bi trebalo da traži dokumentaciju o kvalitetu i bezbednosti ulja. Ovo se naročito odnosi na skupa ulja, kao što je ružino, za koje je potrebno odvojiti tone latica da bi se dobio litar. U praksi se dešava da se, umesto ružinog, uzima ulje geranijuma, biljke iz porodice ruža. U ovo ulje doda se kap ružinog ulja i prodaje se kao ružino, iako to nije. Naravno, očekivani terapijski efekat izostaje. Suština aromaterapije, odnosno terapije mirisima, je kontrolisana upotreba esencijalnih ulja da bi se zdravlje tela, uma i duha unapredilo i dovelo u ravnotežu. Za to je potrebno strpljenje, upornost i posvećenost, jer je za lečenje bolesti potrebno onoliko vremena, koliko bolest traje, od početka dok još nije imala jasne simptome.
Pročitajte još:PRVO JE REKLA „NE“: Za 2 minuta „priveo“ je nepoznatu devojku na seks! (VIDEO)Straćatela rolat
Najdelotvornije autohtone biljke sa Balkana U terapijske svrhe mešavine eteričnih ulja se prave sa četiri bazna ulja: ruzmarina, geranijuma, lavande i mente. Tako spremljena mogu da se inhaliraju, upijaju u kožu putem kupki ili kroz aromaterapeutske preparate. Kod hipertenzije, dijabetesa, tahikardije i lečenja imunog sistema koji je narušen bakterijskim i virusnim infekcijama, uzimaju se oralno, a kod određenih tegoba i vaginalno i rektalno. Eterična ulja se ne koriste čista, već je tu „nosač terapijske poruke“, emulgator. U dermalnoj primeni, nosači su hladnoceđena nerafinisana ulja od kajsije, badema, jojobe, masline, kantariona, nevena... Za oralnu upotrebu takođe se koriste ova ulja, ali jestiva, kao što je maslinovo, susamovo, bundevino kukuruzno... Na primer, u supenu kašiku maslinovog ulja se stave dve kapi određenog eteričnog ulja u zavisnosti od tegoba. Ako nije reč o dijabetičarima ili osobama sklonim alergijama, umesto nerafinisanog ulja, baza može biti i med. Najdelotvornija su ulja napravljena od autohtonih biljaka sa Balkana. Među mnogobrojnima se izdvaja majčina dušica, matičnjak, smilje, vresak (rtanjski čaj), hajdučka trava, ruzmarin, menta. Na primer, lavanda na Staroj planini raste u istim klimatskim uslovima kao ona u Provansi. Kada se udiše pet minuta, smanjuje se nivo kortizola (hormona stresa) u pljuvački za čak 24 procenata. Inače, kortizol izaziva porast krvnog pritiska i pad imuniteta, a miris lavande pospešuje i izbacivanje slobodnih radikala iz organizma, za koje se smatra da ubrzavaju proces starenja. Osim toga, stimuliše na rad i osvežava prostorije. Razređeno ulje ove biljke pomaže kod upale grla i promuklosti, dovoljno je da se kap ulja sipa u čašu mlake vode i ispere grlo grgotanjem. Izvor: Večernje Novosti