Najnovije

PROMENA RASPOLOŽENJA: Patriotske snage sigurno prelaze cenzus

BEOGRAD - Kada bi parlamentarni izbori bili održani danas, cenzus bi prešli SNS, SPS, DS, SRS i koalicija DSS i Dveri, pokazao je septembarski politički barometar agencije „Faktor plus”. Za ispitanike obuhvaćene ovim istraživanjem, ekonomske teme su glavni problem Srbije, a četvrtina njih pri tome smatra da naša zemlja treba da podigne zid pred izbeglicama po uzoru na Mađarsku.
Glasačka kutija (Foto: JuTJub)

Glasačka kutija (Foto: JuTJub)

Što se političkih aktera tiče, najznačajnije povećanje rejtinga u septembru od po 0,5 odsto uknjižile su vladajuća SNS (51,5 u odnosu na avgustovskih 51 odsto) i pokret Saše Radulovića „Dosta je bilo”, koji sad ima 1,5 procenata nasuprot jedan odsto iz avgusta. Blagi porast od 0,2 procenata primetan je kod radikala, kao i kod DSS-a i Dveri ponaosob. Kad je reč o DS-u, ta stranka je i u septembru održala „avgustovskih” sedam procenata, dok je SPS zabeležio neznatni pad sa 9 na 8,8 odsto. Nalazi o rejtingu kazuju i da SDS i LDP, u slučaju da sklope predizbornu koaliciju, ne bi prešli cenzus. Od političara, najveću podršku i dalje ima Aleksandar Vučić, koji ostaje jedina ličnost s političke scene čije postupke više ljudi odobrava (58 odsto) nego što prema njima ima negativan stav (32 procenta). Na dnu liste su Aleksandar Antić (sedam odsto ispitanika odobrava ono što radi i govori a 57 procenata ne) i Bojan Pajtić (devet posto odobrava a 61 ne). Mesečni barometar pokazao je i da 41 odsto ispitanika smatra da Srbija treba da uđe u EU, što je za jedan procenat manje nego u avgustovsvkom istraživanju. Za isti procenat je porastao i broj protivnika EU (35), a 24 procenata nema stav. Komentarišući stav javnog mnjenja o tome šta država, suočena s prilivom izbeglica, treba da uradi, analitičar Dejan Vuk Stanković rekao je da rezultati pokazuju da su „građani svesni da je Srbija tranzitna zemlja” u izbegličkoj krizi. – Više od polovine građana smatra da migrante treba tolerisati i prepustiti im da se snađu u skladu sa svojim mogućnostima. Oni se zalažu za neku vrstu privremenog azila koji obuhvata prihvat, registraciju i prvu medicinsku pomoć, svesni da mali broj izbeglica želi da ostane ovde. S druge strane, u zalaganjima četvrtine ispitanika za podizanje ograde ne može se reći da u Srbiji postoji tendencija ka širenju ksenofobije, ali postoji visok nivo rezervisanosti – kaže Dejan Vuk Stanković.
Pročitajte još:Đurić: ZSO nije nikakva pretnja albanskom stanovništvuPREDSEDAVAJUĆI OEBSA DAČIĆ: Misija u Ukrajini pokazala relevantnost
Izvor: Politika

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA