Najnovije

DAČIĆ PORUČIO ČLANICAMA UNESKO: Srbija neće priznati nelegalne radnje

BEOGRAD – Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da država nikada neće uraditi nešto što bi išlo van statusne neutralnosti Kosova, a povodom izjave predsednika SANU ocenio da je realnost takva da ni Srbija nema puni suverenitet na delu svoje teritorije, kao što nemaju ni prištinske vlasti.
Dačić (Foto: JuTjub)

Dačić (Foto: JuTjub)

Komentarišući izjavu predsednika SANU Vladimira Kostića da je realnost da Kosovo nije de fakto niti de jure u našim rukama, Dačić je upitao šta je to realnost i odgovorio da je realnost takva da ni Srbija nema pun suverenitet na delu svoje teritorije, kao što nemaju ni prištinske vlasti. „Oni koji hoće da budu država nemaju pun suverenitet nad onim što misle da jeste njihova država. Tači teško da može da ode u Severnu Mitrovicu”, ukazao je Dačić gostijući na RTS. On je rekao da je Srbiji u interesu, poštujući takvu situaciju, da proba da dođe do trajnog resenja. „Oni ne žele trajno rešenje, jer smatraju da je ovo rešenje trajno”, rekao je Dačić i ponovio da Srbija nikada neće priznati samoproglašenu nezavisnost Kosova. Dačić je istakao i da su svi učesnici današnjeg sastanka u zgradi Generalnog sekretarijata predsednika Republike, na kojem su bili predsednik i premijer Srbije, predstavnici Srpske akademije nauka i umetnosti i poglavari Srpske pravoslavne crkve, protiv prijema Kosova u Unesko. Sutrašnju odluku o predlogu za prijem Kosova u Unesko, kakva god da bude, ne treba shvatati kao smak sveta, već je važno ne pristatajati ni na kakve nelegalne radnje, izjavio je Dačić. Na obrazloženje predloga za članstvo Kosova u Unesko, u kojem se kao glavni razlog ističe da je to neophodno zbog zaštite kulturno-istorijske baštine na toj teritoriji, Dačić je istakao da je to za Srbiju apsolutno neprihvatljiv argument, jer Kosovo nema status države, ali i zato što ni do sada Ujedinjene nacije nisu štitile srpske crkve i manastire. „Falsifikovanje istorije i brisanje srpskog prisustva na tom području je jedan deo priče, dok je drugi da se time približavaju svom zaokruživanju državnosti, članstvom u Ujedinjenim nacijama i ostalim međunarodnim organizacijama. To je za njih značajniji deo, jer misle da su posao već završili, s obzirom na to da ne žele da razgovaraju o trajnom rešenju”, rekao je Dačić. Ukoliko predlog na sutrašnjoj sednici Izvršnog saveta Uneska bude usvojen, onda će o prijemu Kosova odlučivati Generalna konferencija Uneska koja odlučuje dvotrećinskom većinom između 195 država članica, od kojih je 111 priznalo Kosovo, a 84 nije. Generalna konferencija Uneska biće održana od 3. do 18. novembra.
Pročitajte još:Mlada srpska snaga: Protest “No Kosovo Unesco“ sutra u Novom SaduHEROJ KOJI JE OSLOBODIO PRIŠTINU: Održan parastos vojvodi Tankosiću povodom 100 godina od pogibije (FOTO)
Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA