Najnovije

ISTRAŽIVANJE: Preko 50% građana Srbije za EU - i to emotivno!

BEOGRAD - Oko 50 odsto građana podržava članstvo Sbije u Evropskoj uniji, a svoj stav prvenstveno grade na osnovu emocija i percepcija prema Uniji, a ne činjenica i racionalnog razmišljanja, poručili su učesnici okruglog stola "Kako građani Srbije vide EU“.
EU (Foto: Pixabay)

EU (Foto: Pixabay)

Prema rečima pomoćnice direktorke Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije Ivane Đurić, istraživanje koje je ta kancelarija sprovela u junu 2015. godine pokazalo je da 49 odsto građana Srbije podržava članstvo u EU, 20 odsto njih je protiv, dok su ostali uzdržani. Ona je, na okruglom stolu EU info centra koji je održan u okviru Sajma knjiga, dodala da je najveća podrška zabeležena 2009. godine kada je Srbija dobila viznu liberalizaciju, kao i u junu 2008. godine nakon što je u Beogradu održana "Pesma Evrovizije“, jer su, kako je istakla, građani imali osećaj da pripadaju Uniji. O tome da građani svoj stav prvenstveno baziraju na emocijama svedoči podatak da je 20 odsto onih koji se protive članstvu Srbije u EU navelo kao razlog strah da će izgubiti neke socijalne beneficije ili strah da će biti ugrožen njihov nacionalni indentitet, nacionalna kultura, jezik i pismo, naglasila je Đurić. S druge strane, na pitanje novinarke i moderatorke skupa Suzane Trninić da je istraživanje "Ipsos stratedžik marketinga“ iz septembra 2015. godine, pokazalo da 57 odsto građana podržava članstvo u EU dok je 29 odsto njih protiv, a da podrška raste kada iz EU stižu pohvale, a opada "kada nas grde“, Đurić je odgovorila da je to "normalno“. Urednik političke redakcije u Blicu Nikola Tomić ocenio je da je, kada je reč o stavu građana prema EU, percepcija jača od činjenica, a emocije od razuma. Kako je rekao, najveća greška i odgovornost većine štampanih i elektornskih medija je to što svoj odnos prema EU baziraju na državnoj politici dodajući da kratkoročne krize u odnosima sa EU, poput one o nemačkom amadmanu na platformu o pogolavlju 35, imaju duboke posledice na stav građana o EU. "Najbolji put za Srbiju je EU“, ocenio je Tomić dodajući da sve ostale alternative "garantuju bržu ili sporiju propast Srbije“. On je rekao da se uloga medija u određivanju stava građana prema EU precenjuje, ali da je najveća odgovornost države i političara koji, kako je rekao, "ne treba da se kriju iza medija“. Savetnica za komunikacije Delegacije Evropske unije u Srbiji Nadežda Dramićanin, tom prilikom je istakla da je EU najveći donator u Srbiji, ali da naša zemlja mora da ojača ekonomski pre ulaska u nju kako je ne bi tržište EU "progutalo“ dok koodinator foruma za diplomatiju i međunarodne odnose Pravnog fakulteta Marko Antić smatra da građani, posebno mladi, ne koriste dovoljno mogućnost da se školuju u instranstvu.
Pročitajte još:KOMŠIJE SE UZNEMIRILE: Rusija i Srbija su jedini remetilački faktor na Balkanu!DSS: Potpisivanje SSP sa Kosovom neprijateljski akt prema Srbiji  
Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA