MOSKVA - Zemlje EU još uvek nisu postigle jedinstveni stav o ruskoj operaciji u Siriji, što u Vašingtonu stvara nervozu, došli su do zaključka analitičari američkog istraživačkog centra „Stratfor“. SAD se plaše da će EU na kraju podržati poziciju Rusije, a to će dovesti do smanjenja pritiska zbog geopolitičke krize u vezi sa Ukrajinom, smatraju analitičari.
„Naravno, Rusija i Evropa nisu blizu razrešenja nesuglasica o Ukrajini. Ipak, konflikt će ući u fazu kada razmišljanje da EU može da oslabi sankcije Rusiji početkom sledeće godine, ne izgleda nimalo čudno“, smatraju analitičari „Stratfora“. Zajedno sa tim, evropske zemlje, kako navode eksperti, veoma oprezno prate akcije Rusije u Siriji. „Pošto SAD i Rusija u ovom trenutku sprovode suprotne planove u Siriji, za EU postaje politički teško da oslabi sankcije, jer to stavlja crtu između EU i SAD i njihova različita gledišta na rusku politiku. Evropska pozicija je čak i više zamagljena, jer evropske zemlje takođe imaju sopstvene zamisli kako da se reši sirijska kriza“, navodi se u članku. Osim toga, sa tačke gledišta analitičara, većina evropskih zemalja ćuti delimično zbog napetih odnosa sa SAD, delimično zbog toga što „različite države poseduju različite poglede na Siriju i objavljivanje tih različitosti može potkopati jedinstvo“. Kako navodi „Stratfor“, neke izjave evropskih političara su bile uzdržane, ali sa podrškom ruskoj operaciji u Siriji. SAD, sa svoje strane, nastavljaju analitičari, izjavile su da se ne zalažu samo protiv uvlačenja evropskih zemalja u operacije u Siriji, već i protiv razgovora o sirijskoj temi sa Rusijom. „Vašington se plaši da bi Evropa mogla na kraju da podrži rusku operaciju u regionu i na takav način potkopa napore SAD. Ipak, Evropljani su neodvojivi deo događaja“, piše „Stratfor“, podsećajući da je upravo u EU stiglo najviše izbeglica iz zone sukoba. Autori članka pišu da se Rusija pokazuje kao snaga koja može da reši sirijski konflikt, što je ideja koja privlači Evropljane. Eksperti podsećaju da je takav scenario bio realizovan 2013. godine, kada je Rusija izašla sa predlogom za rešavanje krize, vezanu za korišćenje hemijskog oružja. Tada, podsećaju autori, mnoge evropske zemlje podržale ruske planove, provocirajući neku napetost sa SAD.
Pročitajte još:Kameron: Ako ne dobijemo od Brisela šta hoćemo, Velika Britanija izlazi iz EU!RAZVALJIVANJE DŽIHADISTA: Mesto je Idlib – avion je Suhoj! (VIDEO)
Izvor: rs.sputniknews.com