PREŠEVO - U Prihvatnom centru u Preševu od ponoći do 12,30 sati registrovano je više od 1.900 izbeglica iz bliskoistočnih zemalja.
Veliki broj muškaraca, žena i dece iz Sirije, Iraka, ali i Avganistana i drugih država u poslednjih nekoliko dana neprestano dolazi u Preševo, a procene su da će se taj trend nastaviti. "Od ponoći do sada (oko 12,30 sati) potvrde je dobilo oko 1.900 osoba a Prihvatni centar u Preševu je trenutno prazan", kaže portparol Komesarijata za izbeglice i migracije Ivan Mišković. On je rekao Tanjugu i da u privremenom kampu u Kanjiži trenutno nema nikoga dok je u objektu "Principovac" kraj Šida smešteno desetak osoba. Do Prihvatnog centra u Preševu izbeglice iz Makedonije stižu preko Miratovačkog polja, gde je formiran privremeni kamp sa šatorima za smeštaj i pružanje prve pomoći izbeglicama. Izbeglice stižu svakodnevno u grupama - od nekoliko desetina do nekoliko stotina, ali se tu zadržavaju kratko - da se registruju i malo odmore, mada ima i onih koji odmah nastavljaju put ka Beogradu i severnim granicama Srbije. U Preševu su angažovani i aktivisti Crvenog krsta, volonteri i pripadnici raznih međunarodnih organizacija koji kao i pripadnici policije obavljaju veliki posao oko registracije. Centar u Preševu je otvoren 8. jula, a izbeglicama je omogućena administrativna podrška za dobijanje privremenih dokumenata, kao i zdravstvena pomoć, mesto za odmor i hrana. Po ranije saopštenim podacima, kroz Privremeni centar u Preševu dnevno je prolazilo više od 1.200 osoba sa Bliskog istoka, ali je dosta njih koji tu uopšte i ne svraćaju već nastavljaju put ka Beogradu. U poslednjih nekoliko dana, broj onih koji je prolazio kroz taj centar je gotovo utrostručen ali, niko od njih, zahvaljujući velikom angažovanju aktivista lokalnog Crvenog krsta i volontera, nije ostao bez pomoći.
Pročitajte još:
Izbeglice u Srbiju ulaze i preko srpsko-bugarske granice, uglavnom na područje opština Dimitrovgrad, Negotin i Bosilegrad, ali u znatno manjem broju. Za izbeglice su otvoreni i privremeni centri u Šidu i Somboru gde dolazi mnogo manje ljudi nego u Prešavo, kao i privremeni kamp u Kanjiži. Krajnji cilj izbeglica su uglavnom Nemačka i skandinavske države, do kojih pokušavaju da stignu preko Mađarske i Hrvatske. Izvor: Tanjug