Predstojeći izveštaj Evropske komisije o napretku u evropskim integracijama u najvećem delu svojih preporuka odnosiće se na migrantsku krizu. Izveštaj će se manje nego ranijih godina odnositi na proširenje EU, piše beogradski Danas pozivajući se na diplomatske izvore.
Ipak, očekuje se i da Beograd dobije otvaranje pregovaračkih poglavlja, a pre svega poglavlja 35 koje se odnosi na odnose sa Prištinom. Kako je rečeno u diplomatskim izvorima, predsednik EK Žan Klod Junker još nije odlučio o terminu predstavljanja paketa izveštaja o proširenju EU koji se odnosi na Srbiju, BiH, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju, Kosovo i Tursku. Najkonkretniji termin koji se upotrebljava glasi “ovo doba godine”. Čak se govori i o "malo podstreka" za sve zemlje, mada ima nagoveštaja da se očekuje "izlazak iz tunela" za BiH, i nešto više ohrabrenja za Makedoniju. Crna Gora očekuje u decembru poziv za članstvo u NATO i očekuje se da to posebno bude apostrofirano i u izveštaju EK, smatraju izvori. Podsetimo, izveštaj EK čije je predstavljanje bilo najavljeno za 14. oktobar u Briselu, odloženo je nakon što je nekoliko dana ranije turski predsednik Redžep Tajip Erdogan posetio Brisel. Indirektno je potvrđeno da objavljivanja sigurno neće biti pre izbora u Turskoj koji su održani juče. Ivica Dačić je odbacio mogućnost da briselski dijalog Beograda i Prištine bude blokiran zbog najnovijih događaja - provere ustavnosti sporazuma o zajednici srpskih opština na Kosovu. Ne postoji nikakva mogućnost suspenzije onoga što je u Briselu dogovoreno i da Beograd traži jasan odgovor kakav je stav EU po tom pitanju, smatra Dačić. Ovo tolerisanje odlaganja Prištine da realizuje svoje obaveze sve nas dovodi pred veliku dilemu da li se to radi organizovano i planski, ili su to jednostrani koraci koje preduzima Priština, konstatovao je Dačić. Zapitao se šta bi se desilo da Srbija uradi nešto slično, da li bi bile isto tako "mlake" reakcije iz EU. Kad treba da se kritikuje Srbija, to se lako uradi, a kad treba nešto loše reći za Prištinu, onda im se odseče jezik, ukazao je on. Kako je naveo, ni u jednom sporazumu koji su potpisali on ili premijer Srbije Aleksandar Vučić ne piše da postoji mogućnost da bilo ko može na nivou Beograda ili Prištine da suspenduje ono o čemu su se dogovorili. Beograd zna, rekao je Dačić, da Evropa ima mnogo drugih pitanja, migrantsku krizu pre svega, ali ne vidi drugi mogući način u daljim odnosima sa EU nego implementaciju dogovorenog i nastavak dijaloga sa Prištinom. Ministar Dačić je podsetio da je premijer Vučić jasno rekao da se ovakav način odnosa prema Srbiji neće tolerisati i da ćemo imati svoje odgovore na ova pitanja ukoliko se ona budu zaoštravala.
Borba u Unesko sa velikim žarom
Ivica Dačić kaže da će se vlada sa velikim žarom i posvećenošću poslu do poslednjeg trenutka boriti da Kosovo ne bude primljeno u Unesko i da je optimista i da očekuje dobar rezultat, jer će veliki broj zemalja biti protiv, mada je sve neizvesno. Glasanje o predlogu za prijem Kosova očekuje se oko 9.novembra, dok generalna debata u Unesku počinje 3. novembra, a Dačić je najavio da će govoriti dan kasnije. Tek nakon te debate utvrdiće se datum glasanja, kao i ko ima pravo glasa, a to može samo ona zemlja koja je platila članarinu. On je ukazao i da Kosovo, sa ministarstvima spoljnih poslova članica Kvinte, već pravi planove kako će ko glasati.
Nije siguran put u Prag
Dačić je saopštio i da je dobio poziv da 13. novembra učestvuje na godišnjoj konferenciji ministara spoljnih poslova zemalja članica Višegradske grupe i Zapadnog Balkana, koji se održava u Pragu, ali da nije siguran da će ići, zbog odluke Češke da podrži članstvo Kosova u Unesko.
Pročitajte još:ONI SU VODEĆA VOJNA SILA: Pogledajte kako se postaje ruski vojnik!Dodik: Patrijarh Irinej neće nametati stavove SPC na sastanku u Bijeljini
Izvor: Danas