Najnovije

DA LI ĆE I OVO PROĆI: Srbija obavezna da ozakoni gej brakove!

BEOGRAD - Presuda Evropskog suda za ljudska prava u kojoj se prvi put zahteva od države članice Saveta Evrope da pravno reguliše zajednicu osoba istog pola postala je konačna 21. oktobra, a obavezujuća je i za Srbiju, smatra nevladina organizacija "Civil Rights Defenders" za Zapadni Balkan.
Gej zastava (Foto: Pixabay)

Gej zastava (Foto: Pixabay)

Programski direktor za Zapadni Balkan te organizacije za Zapadni Balkan Goran Miletić objašnjava da ta kao i svaka presuda Evropskog suda za ljudska prava, "predstavlja obavezu za sve države članice, uključujući i Srbiju". Miletić je rekao Tanjugu i da ne očekuje da će u Srbiji pred matičara stati veliki broj onih koji trenutno neformalno žive u istopolnim brakovima. "Ima parova koji tako žive više od dve decenije, rade, imaju stanove ..., ali ne očekujemo da će veliki broj njih, zbog problema koje mogu da imaju i na ulici i na radnom mestu odlučiti da stanu pred matičara", rekao je on. Prema njegovim rečimna, intersovanje za sklapanje istopolnih brakova sigurno neće biti veliko posebno u manjim mestima. Evropski sud je razmatrao slučaj tri gej para iz Italije koji su od 2008. godine pokušavali da registruju svoje zajednice života u Italiji. NJihovi zahtevi su uvek odbijani, iako u nekim od italijanskih opština postoji mogućnost simbolične registracije ovakvih zajednica. Evropski sud je zaključio da to nije dovoljno "i da Italija mora da pravno reguliše zajednice života osoba istog pola, bez obzira da li će to učiniti u formi registrovanih partnerstava, civilnih unija ili bilo kom drugom obliku koji smatra prikladnim". U presudi, Evropski sud je podržao stav Ustavnog suda Italije koji je zaključio da "Parlament mora pravno regulisati zajednice života koje de fakto postoje". Istovremeno, sud je kao i u nekim ranijim presudama zaključio da postoji raskorak između društvene realnosti i zakona i da legalizacija ovih zajednica ne bi ni na koji način predstavljala opterećenje za Italiju. "Naprotiv, prema shvatanju suda, legalizacija istopolnih zajednica bi bila rešenje za važno društveno pitanje", navodi se u saopštenju. Iako Evropski sud nije utvrdio da je podnosiocima predstavke prekršeno pravo na brak, on je zaključio da je pravo na privatnost povređeno zbog nepostojanja zakona kojim bi se regulisale zajednice života osoba istog pola. Ustav Srbije u članu 18. predviđa da se ljudska i manjinska prava neposredno primenjuju i tumače “saglasno važećim međunarodnim standardima ljudskih i manjinskih prava, kao i praksi međunarodnih institucija koje nadziru njihovo sprovođenje.”
Pročitajte još:Patrijarh Irinej: Kosovo ćemo vratiti ili milom ili silom!DA LI KREĆE „VOJVODINA“: Mađarski Jobik hoće haos u Srbiji
Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA