BEČ - Austrijski vojni ekspert Valter Fajhtinger ukazuje da i nakon osvajanja severnosirijskog grada Kobane od strane kurdskih boraca, treba računati sa višegodišnjim borbama protiv Islamske države, piše današnji bečki "Kurir".
Šef Instituta za obezbeđivanje mira i upravljanje konfliktima smatra da još nije došlo do preokreta u borbi protiv džihadista. Brigadir Fajhtinger, u izjavi bečkom dnevniku, rekao je da je gubitak Kobanea po ekstremiste od "velikog simboličnog značaja" i udarac po moral njihovih snaga. On je, međutim, ukazao da je Kobane specijalni slučaj, jer su posebno motivisane i strateški dobro pripremljene kopnene snage uz pomoć američka avijacije sa neba dovele do uspeha. "Ta konstelacija na drugim mestima je sasvim drugačija”, naglasio je Fajhtinger.
Mosul kao novi Kobane? Prema njegovom mišljenju jedino u Mosulu, drugom po veličini gradu u Iraku, koji su borci Islamske države prošle godine preuzeli, moguće je poljuljati ekstremiste. "Mosul bi bio veoma interesantan za Kurde jer bi doveo do značajnog proširenja njihove vlasti, ali i iračka vojska želi da povrati ovaj grad", naveo je vojni ekspert. On je kazao da preuzimanje Mosula nije moguće ostvariti samo od strane jedne grupe, jer je Islamska država imala dovoljno vremena da se pripremi za kontraofanzivu. Zbog toga Fajhtinger ne veruje u skoriji početak operacije oslobađanja Mosula. Prema njegovom mišljenju borba za Mosul bila bi krvavija od one za Kobane, u kojoj je poginulo više od 1.000 džihadista i 460 kurdskih boraca. Procene SAD-a previše optimistične Fajhtinger smatra da se Islamska država povukla iz Kobanea zbog prevelikih žrtava.
Pročitajte još:Obama kuje plan: Pojačaćemo diplomatski i ekonomski pritisak na RusijuNigerijska vojska uspela da odbije napad islamista na grad Majduguri
"Oni imaju profesionalne vojne stratege. Žrtvovanje daljih snaga ne bi bilo pametno, jer su potrebne na drugim mestima", objasnio je njihovo delovanje. Fajhtinger je skeptičan po pitanju procene SAD da bi za tri godine iračke snage mogle biti spremne da se suprostave Islamskoj državi. "Isto tako bi bilo važno da se sunitski klanovi, koji su se povezali sa Islamskom državom, pridobiju. To bi imalo dvostruki efekat - Islamska država bi bila oslabljena i antiteroristički savez pojačan ljudima koji su bili u borbama", naglasio je on dodajući da će ovaj konflikt međunarodnu zajednicu "pozabaviti" još dugo. Izvor: Srbijadanas.com