Kasperski navodi da je hakerska grupa verovatno koristila sistem Staks net, koji je svojevremeno koristila i američka agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) u napadima na iranski nuklearni program.
Agencija Rojters potom je prenela da je ta hakerska grupa možda i direktno povezana sa tom američkom agencijom. Jedan bivši operativac NSA je, naime, rekao za Rojters da je skrivanje takve vrste softvera koje proizvode najveće kompanije na svetu — poput IBM-a, Samsunga, Tošibe i Vestern Digitala — postala jedna od glavnih tehnika nadgledanja koju koriste američke tajne službe.Pored Irana, veruje se da su na meti hakerskih napada softverskih grupa u poslednjih petnaest godina bile institucije koje kontroliše ruska vlada, kao i ruske vojne institucije i energetske kompanije.
Zlonamerni računarski programski paketi Ekvejšna mogu da zaraze Vindouz računare, USB uređaje, pa čak i hard-drajvove, prenesu sve željene informacije iz napadnutih računara i pritom ostanu neprimećeni godinama.Pročitajte još:Primirje samo na papiru: Borbe se preselile na ulice DebaljcevaGrupa Ekvejšn je aktivna verovatno od početka 1996, a „Kasperski" je pratio njeno delovanje u više od 30 zemalja, uključujući Iran, Rusiju, Kinu, Siriju, Avganistan, Hongkong, Meksiko, SAD, Francusku, Švajcarsku, Veliku Britaniju i Indiju. Zanimljivo je što je grupa Ekvejšn izgleda strateški izbegla da inficira računare u Jordanu, Turskoj i Egiptu. Kako se navodi u izveštaju Kasperskog, poznati Stuxnet, za koji se veruje da je delo CIA i Mosada, u odnosu na ovu operaciju je "mala beba". Izvor: Sputnik