MOSKVA- Ruske podmornice novih klasa od ove godine odrađuju zadatke u arktičkim uslovima, izjavio je u sredu ministar odbrane RF armijski general Sergej Šojgu, govoreći na kolegijumu vojnog ministarstva Rusije.
Po njegovim rečima, borbena obuka na severnim geografskim širinama omogućiće da se adekvatno reaguje na pretnje i obezbedi zaštita nacionalnih interesa u regionu. Prošle godine, podsetio je Šojgu, odrađena su dejstva mobilnih snaga za brzo reagovanje u arktičkim uslovima. Tada je na Arktiku izveden morski desant, kao i gađanje iz obalskih protivbrodskih i zenitnih raketnih sistema. Ruski ministar je napomenuo da se na Novosibirskim ostrvima, u Novoj Zemlji, Zemlji Franca Jozefa i na Vrangelovom ostrvu nastavlja izgradnja moderne vojne infrastrukture - grade se samodovoljni vojni gradići, rekonstruiše se mreža aerodroma, formira se integrisani sistem za praćenje situacije u regionu. Krajem prošle godine počela je sa radom objedinjena strateška komanda formirana na bazi Severne ratne flote. Šojgu je posebno naglasio da Moskva dopušta mogućnost zaštite svojih interesa na Arktiku i vojnim sredstvima, odnosno - u oružanoj borbi. Pri tom je podsetio da Rusija već uveliko „ekonomski osvaja svoj deo Arktika“ i razvija Severni morski put koji sve više postaje alternativa tradicionalnim maršrutama iz Evrope u Aziju, pa podvukao: „Uporno teže da prodru u Arktik razvijene zemlje koje nemaju neposredan izlaz pripolarne oblasti. Čak u tom pravcu preduzimaju određene političke i vojnoekonomske korake. Zato je stalno vojno prisustvo na Arktiku - sa mogućnošću zaštite državnih interesa sredstvima oružane borbe - sastavni deo ukupne politike nacionalne bezbednosti“.
Pročitajte još:SAD uputile čudno upozorenje: Putin u Srbiji planira ukrajinski scenario!
U skladu sa međunarodnim pravom, arktičke države - Rusija, SAD, Kanada, Norveška i Danska (Grenland) - imaju pravo na kontinentalni šelf u širini 200 kilometara od svojih granica. Ukoliko neka od ovih država polaže pravo na još širi pojas - to mora predočiti nadležnoj komisiji UN i potkrepiti naučnim i tehničkim podacima. Izvor: Fakti.org