BEOGRAD - U Briselu će sutra, posle deset meseci zastoja, biti nastavljen dijalog Beograda i Prištine, a timove će, prvi put, predvoditi predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i kosovski premijer Isa Mustafa, uz, takođe prvi put, posredovanje šefice evropske diplomatije Federike Mogerini.
Federika Mogerini (Foto: JuTjub)
Do nastavka dijaloga dolazi u atmosferi pogoršanih odnosa između dve strane, do čega je dovela odluka Mustafe da smeni ministra za povratak Aleksandra Jablanovića, što je, prema stavu Beograda, učešće liste "Srpska" u toj vladi učinilo besmislenim. Beograd je takođe poručio da će taj, jednostrani, potez otežati nastavak dijaloga, te da će ostanak liste "Srpska" u kosovskoj vladi, a samim tim i stabilnost kosovskih institucija, zavisiti od procene situacije posle briselskog sastanka. Poslednja runda dijaloga održana je 31. marta prošle godine, pod pokroviteljstvom tadašnje visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, a do zastoja je posle toga došlo zbog institucionalnog vakuuma u Prištini, usled zastoja u formiranju tamošnje vlade posle pokrajinskih izbora. Portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančič rekla je u petak da će na dnevnom redu u ponedeljak biti utvrđivanje napretka u sprovođenju Briselskog sporazuma i razmena mišljenja o budućim koracima u procesu normalizacije. Očekuje se da će na dnevnom redu razgovora jedna od glavnih tema biti pravosuđe, kao i formiranje ZSO, a Beograd je najavio i pokretanje pitanja srpske imovine na Kosovu i Metohiji, uključujući "Trepču". Srpska strana takođe će, prema Tanjugovim informacijama, insistirati na tome da Zajednica srpskih opština bude jedna od tema nastavka dijaloga. Kosovska ministarka za dijalog sa Beogradom Edita Tahiri najavila je da je Priština zainteresovana za razgovor o pozivnom telefonskom broju za Kosovo i formiranju Osnovnog suda na severu pokrajine.
Pročitajte još:Šta ‘oće Nataša Kandić i Tomas Melija!?
Za vreme dok dijaloga nije bilo, iz Evropske unije su stizala upozorenja da se Briselski sporazum mora do kraja sprovesti, kako bi Beograd mogao da dalje da napreduje na putu ka EU, odnosno da otvori prva pregovaračka poglavlja. Iako je Beograd insistirao da se dijalog nastavi, kao i da se dogovoreno realizuje - pre svega formiranje Zajednice srpskih opština, to nije bilo moguće jer nije imao adekvatnog partnera u Prištini, koja je novog premijera dobila tek u decembru prošle godine, šest meseci nakon održanih parlamentarnih izbora. Briselski sporazum postignut je 19. aprila 2013. godine, a njime je predviđeno uspostavljanje Zajednice/asocijacije srpskih većinskih opština. Izvor: Tanjug
Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.