Najnovije

Ruski nevidljivi avioni seju paniku po Evropi

MOSKVA – Letelice ruske vojske lete iznad Evrope sa isključenim transponderima, te ih je skoro nemoguće uočiti na radaru. U prilog ovoj priči ide i nekoliko kritičnih situacija, u kojima se umalo nisu sudarili sa civilnim avionima.
Ruski nevidljivi avioni seju paniku po Evropi (Foto: Vikipedija)

Ruski nevidljivi avioni seju paniku po Evropi (Foto: Vikipedija)

Dva ruska bombardera, neprimetna na radaru, su proletela veoma blizu kontrolnog tornja u Irskoj, što je uzrokovalo promenu kursa i odlaganje sletanja dve komercijalne letelice. Incident se dogodio u februaru, a obelodanjen je tek prošle nedelje. Ovo otkriće irske vlade upalilo je alarm širom Evrope, koja sada „strahuje“ od nevidljivih ruskih bombardera. U decembru, ruski špijunski avion navodno se umalo sudario sa putničkom letelicom iznad južne Švedske, naveli su nadležni organi u ovoj zemlji. Sličan incident dogodio se i u Danskoj, početkom ove godine, kada je u Kopenhagenu došlo do bliskog susreta putničkog aviona i ruske letelice. Vlada Ruske federacije je demantovala ove navode. „Rusija više od 100 puta ušla u evropski vazdušni prostor“ NATO je saopštio podatke u kojima se navodi da je Rusija povredila vazdušni prostor mnogih evropskih zemalja više od 100 puta, a da su avioni bili neprimetni na radaru upravo zbog isključivanja transpondera. Transponder je elektronska naprava koju komercijalni avioni moraju da imaju, kako bi bili uočljiv na radaru. „U većini ovih slučajeva, Rusi su leteli bez transpondera, koji mora biti uključen kada se nalazite u tuđem vazdušnom prostoru. na taj način su rizikovali izazivanje nekoliko nesreća sa potencijalno tragičnim posledicama“, izjavio je generalni sekretar NATO alijanse Jens Stoltenberg na konferenciji za štampu održanoj u decembru prošle godine. Finska je prva država koja se žalila Evropskoj agenciji za bezbednost avio-saobraćaja, insistiravši da se „ispita ruska aktivnost“. Prema navodima evropskih i NATO zvaničnika, Rusija krši usmeni sporazum, postignut nakon završetka Hladnog rata, kada je dogovoreno da vojni avioni uključe transpondere ukoliko lete u tuđem vazdušnom prostoru, osim ukoliko, naravno, nije reč o napadu. Situacija na Baltiku „strašna“ DŽastin Bronk, vojni analitičar na univerzitetu u Londonu, kaže da je situacija na Baltiku „mnogo strašnija“. „Ruski avioni koji poleću iz vojne baze u Kalinjgradu do vazdušnog prostora baltičkih država Letonije, Livanije i Estonije stižu u roku od nekoliko minuta, ostavljajući kontrolorima letova minimum vremena za reakciju. Ne zaboravimo da su Rusi leteli svega 10 metara od švedskog vojnog aviona prošlog leta“, navodi Bronk. Britanski analitičar je naveo da je najbolje rešenje, za sada, zastrašivanje. „Države moraju imati veliki broj naoružanih vojnih aviona, spremnih za poletanje u svakom trenutku, sa veoma jasnom porukom: ukoliko neko naruši njihov vazdušni prostor, biće oboren“, završio je Bronk.
Pročitajte još:Rusija istupila iz sporazuma o običnim oružanim snagama u EvropiREŠENA MISTERIJA: Otkriveno zašto je NATO uplovio u Crno more!
Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA