„Da bi Srbija postala članica Alijanse potrebno je da Vlada Srbija pošalje aplikaciju i nakon toga neophodno je da sve članice NATO-a odluče da žele da Srbija pristupi toj organizaciji. Ukoliko Vlada Srbije odluči da naša zemlja pristupi NATO-u, referendum nije neophodno sprovoditi jer članstvom se ni na koji način ne menja ni status građana ni status države“, poručio je Dragišić.
Sa druge strane, vojni analitičar Aleksandar Radić smatra da ovim partnerstvom Srbija na neki način umanjuje pritisak članica NATO-a da ona pristupi toj organizaciji. Prema njegovim rečima, Srbija se nalazi u vrlo posrednom položaju jer je jedina zemlja u regionu koja nije zatražila članstvo u toj organizaciji. On smatra da srpska vlast zvanično i vrlo precizno naglašava da nema ambiciju da postane član NATO-a, ali čini sve kako bi postala što bolji partner.Pročitajte još:Stefanović: Čuvaćemo Đinđićev grob od ŠarovićaŠešelj položio venac na Miloševićev grob: Sutra šaljem Šarovića sa glogovim kocem na Đinđićev grob (VIDEO)
„Upravo to je prepoznato od strane glavnih nosilaca moći na Zapadu kao dokaz da Srbija, s obzirom na svoje aktivnosti u međunarodnim operacijama, stvara ambijent saradnje prema Alijansi“, ističe Radić i dodaje da će sam čin traženja punopravnog članstva još neko vreme ostati tabu tema.
Radić kaže i da se Srbija ovim partnerstvom na neki način svrstava na stranu Zapada i dodaje da se u skorije vreme može očekivati u najmanju ruku, kako je rekao, oštriji vokabular u komunikaciji Moskve prema Srbiji. Sa druge strane, smatra Radić, Srbija pokušava da ublaži problem strateškog opredeljenja time što organizuje vojne vežbe i sa ruskom vojskom i sa američkim marincima, i da upravo to predstavlja srpski model održavanja vojne saradnje sa svim svojim partnerima. Radić dodaje da je Srbija još od prošle jeseni evoluirala u odnosima sa Zapadom, dok po pitanju odbrambene saradnje sa Rusijom nema naznaka da bi ona mogla da izađe iz već postojećih okvira.