PSŽ ostvario podvig, Bajern silan protiv Šahtjora

BEOGRAD - Fudbaleri Pari Sen Žermena i minhenskog Bajerna plasirali su se u četvrtfinale Lige šampiona pošto su u revanš utakmicama osmine finala bili uspešniji od Čelsija, odnosno Šahtjora iz Donjecka.

Pari Sen Žermen je ostvario pravi podvig i nakon dramatične borbe na Stamford Bridžu odigrao 2:2 posle produžetaka i potpuno zasluženo prošao među osam najboljih timova Evrope. Najvećim delom "tvrde" utakmice vođena je žustra i izjednačena borba, sevale su varnice, Parižani diktirali tempo, a domaćin se oslanjao na kontre i polukontre. Činilo se da je susret odlučen kada je posle pola sata igre prestrogo isključen najbolji strelac francuskog prvaka Zlatan Ibrahimović, međutim, ekipa Lorana Blana nije klonula duhom, naprotiv. Parižani ne samo da su bili ravnopravni, već su imali i više povoljnih šansi, posebno u završnici regularnog dela susreta (Kavani, Pastore, Laveci), premda je Čelsi oštećen za penal nakon prekršaja nad Dijegom Kostom. Kejhil je u 81. minutu doneo "plavcima" prednost, ali je samo pet minuta kasnije David Luiz zakucao loptu pod prečku i uveo duel u produžetke. Iako brojčano slabiji, ni tada gostujući tim nije posustajao. Igrao je otvoreno i hrabro, bio skoro ravnopravan pred naletima Čelsija, u čijem napadu je dosta "škripalo" ponajviše zbog naglašeno oprezne igre i defanzivno orijentisane taktike menadžera Žozea Murinja. Azar je doneo novu prednost domaćinu iz penala nakon igranja rukom Tijaga Silve, da bi kapiten Pari Sen Žermena u 114. minutu doneo novo izjednačenje i veliko slavlje lobujući udarcem glavom golmana Kurtou. Gosti su izdržali pritisak do kraja i sasvim zasluženo obezbedili ogroman uspeh zbog više golova postignutih na gostujućem terenu. U sastavu Čelsija srpski reprezentativac Branislav Ivanović odigrao je celu utakmicu, dok je Nemanja Matić zamenjen u 84. minutu. Bajern je pregaziio ekipu ukrajinskog prvaka (7:0) i na uverljiv način prošao dalje, nakon remija u prvom meču u gostima (0:0). Ofanzivni Bavarci od starta su pritisli goste, a utakmica je rešena u trećem minutu nakon što je defanzivac Šahtjora Kučer skrivio penal i dobio crveni karton, najbrži u istoriji Lige šampiona. Već tada je bilo izvesno da Ukrajincima preti težak poraz, Bajern se u nastavku poigravao i do vrha napunio protivničku mrežu. Rezultatom 7:0 Bajern je izjednačio svoju najubedljiviju pobedu u Ligi šampiona, tri godine nakon trijumfa protiv Bazela. Istovremeno, Bavarci su postali prva ekipa koja je u jednoj sezoni Lige šampiona u dve utakmice postigla po sedam golova, protiv Rome i Šahtjora. Plasman u četvrtfinale u utorak su izborili Real Madrid i Porto. Rezultati: Bajern Minhen Šahtjor 7:0 (Miler 4. penal, 52, Boateng 34, Riberi 49, Badštuber 63, Levandovski 75, Gece 88), prvi meč 0:0, dalje ide Bajern. Čelsi - PSŽ 2:2 posle produžetaka (Kejhil 81, Azar 96 penal - David Luiz 86, Tijago Silva 114), prvi meč 1:1, dalje ide PSŽ. Odigrano u utorak: Porto - Bazel 4:0, prvi meč 1:1, dalje ide Porto. Real Madrid - Šalke 3:4, prvi meč 2:0, dalje ide Real Madrid. U preostalim revanšima osmine finala Lige šampiona 17. marta igraju Atletiko Madrid - Bajer Leverkuzen (prvi meč 0:1) i Monako - Arsenal (3:1), a 18. marta Barselona - Mančester Siti (2:1) i Borusija Dortmund - Juventus (1:2).
Izvor: Tanjug